Angel Invitational - Varsity Boys

September 21, 2013


Results By Wisconsin Runner Timing Systems

Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    306  Luke Versweyveld      Kenosha Christian Life/Faith Christ     15:48.9  3:10/K    12
    2      2    334  Kevin Ryan            Kenosha St. Joseph                      15:49.1  3:10/K    12
    3      3    269  Scott Seymour         Kenosha Bradford                        16:10.7  3:14/K    11
    4      4   1171  Brett Harms           Whitewater                              16:10.9  3:14/K    12
    5      5    810  Austin Zajkowski      Oak Creek                               16:12.3  3:14/K    12
    6      6    913  Josh Janusiak         South Milwaukee                         16:26.4  3:17/K    11
    7      7    862  Eagan Norman          Port Washington                         16:40.9  3:20/K    11
    8      8    860  Nick Michalowski      Port Washington                         16:44.6  3:21/K    11
    9      9    753  Matt Kizaric          New Berlin Eisenhower                   16:51.8  3:22/K    11
   10     10    433  Ryan Gurgel           Kettle Moraine Lutheran                 16:54.9  3:23/K    10
   11     11    564  Jake McMahon          Menomonee Falls                         16:56.9  3:23/K    11
   12     12   1143  Danny Nelson          West Allis Hale                         16:58.0  3:24/K    11
   13     13    540  Kaleb Becker          Menomonee Falls                         16:59.6  3:24/K    12
   14     14    759  Brian Schafer         New Berlin Eisenhower                   17:01.1  3:24/K    12
   15     15    854  Billy Ernest          Port Washington                         17:01.9  3:24/K    12
   16     16    668  Max Riederer          Milwaukee Lutheran                      17:04.6  3:25/K    12
   17     17    401  Sam Pausha            Kettle Moraine                          17:05.1  3:25/K    12
   18     18   1074  Tanner Rutkowski      Wauwatosa East                          17:07.9  3:25/K    12
   19     19    554  Josh Hindman          Menomonee Falls                         17:10.4  3:26/K    11
   20     20    994  Dustin Davis          Waukesha South                          17:10.7  3:26/K    10
   21     21    855  Taylor Godersky       Port Washington                         17:11.1  3:26/K    12
   22     22    712  Josh Green            Mukwonago                               17:11.4  3:26/K    12
   23     23   1141  Tony Lozano           West Allis Hale                         17:11.6  3:26/K    12
   24     24    799  Evan Siira            Oak Creek                               17:11.9  3:26/K    10
   25     25    987  Adam Schmidt          Waukesha North                          17:12.3  3:26/K    10
   26     26    264  Michael Mleczko       Kenosha Bradford                        17:15.2  3:27/K    11
   27     27   1004  Alex Sayles           Waukesha South                          17:16.8  3:27/K    12
   28     28   1061  Tyler Klein           Wauwatosa East                          17:17.1  3:27/K    11
   29     29    265  Dane Rasmussen        Kenosha Bradford                        17:17.9  3:27/K    11
   30     30    848  Lucas Bischoff        Port Washington                         17:19.2  3:28/K    11
   31     31    247  Max Zietler           Gillett                                 17:19.9  3:28/K    11
   32     32    271  Noah Trimark          Kenosha Bradford                        17:24.0  3:29/K    10
   33     33    706  Sam Boyle             Mukwonago                               17:24.7  3:29/K    12
   34     34    631  Willie Koch           Milwaukee King                          17:25.7  3:29/K    10
   35     35    563  Ben Maas              Menomonee Falls                         17:28.2  3:30/K    12
   36     36   1064  Pierce Libbey         Wauwatosa East                          17:28.8  3:30/K    11
   37     37   1067  Jack Mouradian        Wauwatosa East                          17:30.5  3:30/K    12
   38     38    785  Collin Doome          Oak Creek                               17:30.9  3:30/K    10
   39     39   1056  Noah Froh             Wauwatosa East                          17:31.4  3:30/K    11
   40     40     34  Zachary Phillips      Aquinas                                 17:33.6  3:31/K    10
   41     41   1051  Evan Bertz            Wauwatosa East                          17:36.6  3:31/K    12
   42     42   1060  Eric Kashian          Wauwatosa East                          17:37.3  3:31/K    12
   43     43   1137  Bailey Keune          West Allis Hale                         17:39.9  3:32/K    11
   44     44    659  Quinn Armitage        Milwaukee Lutheran                      17:40.4  3:32/K    11
   45     45    749  Nick Buban            New Berlin Eisenhower                   17:42.3  3:32/K    11
   46     46   1140  Alec Krause           West Allis Hale                         17:42.5  3:32/K    11
   47     47    850  Andrew Cashin         Port Washington                         17:42.9  3:32/K    10
   48     48    858  Tom Knowski           Port Washington                         17:43.1  3:33/K    11
   49     49    625  Calvin Huffer         Milwaukee King                          17:43.8  3:33/K    11
   50     50    160  Nathaniel Sibley      Burlington                              17:44.9  3:33/K    11
   51     51    115  Kevin Rindfleisch     Brookfield Central                      17:45.7  3:33/K    12
   52     52   1129  Tim Ebben             West Allis Hale                         17:46.1  3:33/K    12
   53     53    750  Matt Cavanaugh        New Berlin Eisenhower                   17:46.5  3:33/K    10
   54     54    974  Matthew Lander        Waukesha North                          17:46.8  3:33/K    11
   55     55    645  Corey Thornton        Milwaukee King                          17:47.7  3:33/K    9 
   56     56    980  Doug Muffler          Waukesha North                          17:48.0  3:34/K    10
   57     57    978  Jake Lindsay          Waukesha North                          17:48.6  3:34/K    11
   58     58     25  Alex Egbert           Aquinas                                 17:51.3  3:34/K    11
   59     59    161  Noah Strohm           Burlington                              17:52.6  3:34/K    12
   60     60    261  Clay Fellman          Kenosha Bradford                        17:53.7  3:35/K    12
   61     61   1146  Kevin Reed            West Allis Hale                         17:54.6  3:35/K    11
   62     62    560  Jayce Kolinski        Menomonee Falls                         17:54.8  3:35/K    10
   63     63    969  Logan Geisness        Waukesha North                          17:55.9  3:35/K    9 
   64     64    329  John David Ford       Kenosha St. Joseph                      17:56.3  3:35/K    11
   65     65    199  Peter Merritt         Cedar Grove-Belgium                     17:58.0  3:36/K    10
   66     66    705  Brett Bogdanski       Mukwonago                               17:58.5  3:36/K    12
   67     67    331  Lance Gordon          Kenosha St. Joseph                      17:59.9  3:36/K    12
   68     68   1152  Aaron Wojtysiak       West Allis Hale                         18:02.3  3:36/K    10
   69     69   1085  Collin Borazo         West Allis Central                      18:03.4  3:37/K    12
   70     70    514  Ben Rauman            Martin Luther                           18:03.7  3:37/K    10
   71     71    996  Erik Franze           Waukesha South                          18:04.6  3:37/K    10
   72     72    981  Spencer Muffler       Waukesha North                          18:09.1  3:38/K    9 
   73     73   1096  Jack Rindahl          West Allis Central                      18:09.8  3:38/K    10
   74     74   1168  James Ehlen           Whitewater                              18:11.9  3:38/K    11
   75     75    542  Dom Carini            Menomonee Falls                         18:12.4  3:38/K    11
   76     76    195  Ian Ison              Cedar Grove-Belgium                     18:12.8  3:38/K    9 
   77     77    327  Flynn Castellanos     Kenosha St. Joseph                      18:13.0  3:39/K    12
   78     78    326  Jacob Cairo           Kenosha St. Joseph                      18:13.5  3:39/K    10
   79  (< 5)    497  Tyler Kesner          Luther North (IL)                       18:14.9  3:39/K    12
   80     79    384  Jimmy Dallman         Kettle Moraine                          18:15.2  3:39/K    12
   81     80     26  Dylan English         Aquinas                                 18:15.4  3:39/K    10
   82     81   1002  Tyler Rateike         Waukesha South                          18:17.1  3:39/K    11
   83     82    993  Eddie Curran          Waukesha South                          18:18.4  3:40/K    12
   84     83    714  Pete Hesse            Mukwonago                               18:20.3  3:40/K    12
   85     84   1178  Jon Zimdars           Whitewater                              18:22.8  3:40/K    11
   86     85    909  Damon Dettmann        South Milwaukee                         18:23.2  3:41/K    11
   87     86     74  Derek Anderson        Brookfield Central                      18:24.7  3:41/K    12
   88     87     35  Henry Sayner          Aquinas                                 18:26.5  3:41/K    12
   89     88    919  Justin Weber          South Milwaukee                         18:28.5  3:42/K    10
   90     89    325  Jack Baldwin          Kenosha St. Joseph                      18:29.1  3:42/K    10
   91     90    918  Chris Sobczak         South Milwaukee                         18:29.3  3:42/K    9 
   92     91    713  Tom Hazenfield        Mukwonago                               18:30.6  3:42/K    12
   93     92    155  Ben Lois              Burlington                              18:31.3  3:42/K    11
   94     93    336  Mike Tenuta           Kenosha St. Joseph                      18:31.7  3:42/K    12
   95     94    105  Aaron Neustedter      Brookfield Central                      18:32.0  3:42/K    10
   96     95     83  Jack Feltes           Brookfield Central                      18:32.2  3:42/K    11
   97     96   1081  Enrico Andrili        West Allis Central                      18:32.6  3:42/K    11
   98     97    950  Ryne Walley           The Prairie School                      18:33.7  3:43/K    11
   99     98    432  Alek Dykema           Kettle Moraine Lutheran                 18:34.5  3:43/K    9 
  100     99    973  Bradley Laberge       Waukesha North                          18:36.6  3:43/K    11

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101    100    442  Brady Stuck           Kettle Moraine Lutheran                 18:37.0  3:43/K    11
  102    101    874  Carter Rushlow        Racine St. Catherine's                  18:37.5  3:43/K    12
  103    102    883  Ryan McNieve          Saint Thomas More                       18:39.3  3:44/K    9 
  104    103    438  Grant Miller          Kettle Moraine Lutheran                 18:40.4  3:44/K    11
  105    104    109  Joshua Peltier        Brookfield Central                      18:41.1  3:44/K    12
  106    105    915  Steve Merkel          South Milwaukee                         18:41.3  3:44/K    12
  107    106    473  Weston King           Luther                                  18:42.9  3:44/K    11
  108    107    567  Brandon Schinker      Menomonee Falls                         18:43.1  3:45/K    11
  109    108    116  Daniel Rodriguez      Brookfield Central                      18:43.9  3:45/K    11
  110    109    746  Stephen Arcuri        New Berlin Eisenhower                   18:48.5  3:46/K    12
  111    110    443  Connor Yackels        Kettle Moraine Lutheran                 18:50.0  3:46/K    12
  112    111    293  Ethan Bolderson       Kenosha Christian Life/Faith Christ     18:53.5  3:47/K    11
  113    112     37  McHale Sterba         Aquinas                                 18:54.7  3:47/K    11
  114    113    151  Kiel Kivisto          Burlington                              18:55.1  3:47/K    10
  115    114   1100  Ryan Twarowski        West Allis Central                      18:55.4  3:47/K    11
  116    115    300  Kenny Hyllberg        Kenosha Christian Life/Faith Christ     18:55.7  3:47/K    11
  117    116    397  JT Naumann            Kettle Moraine                          18:56.1  3:47/K    12
  118    117    193  Derek Arndt           Cedar Grove-Belgium                     18:56.4  3:47/K    11
  119    118    669  Isaac Siegel          Milwaukee Lutheran                      18:57.3  3:47/K    9 
  120    119    153  Joe Kusik             Burlington                              18:57.7  3:47/K    10
  121    120     22  Alex Boruch           Aquinas                                 18:57.9  3:47/K    12
  122    121    487  Ian Timm              Luther                                  18:58.7  3:48/K    9 
  123    122    731  Andrew Williams       Mukwonago                               19:01.6  3:48/K    11
  124    123    940  Alex Chay             The Prairie School                      19:03.6  3:49/K    12
  125    124   1099  Ruslan Steininger     West Allis Central                      19:04.7  3:49/K    11
  126    125    942  Jaimeson Frazier      The Prairie School                      19:05.3  3:49/K    11
  127    126    266  Sam Rasmussen         Kenosha Bradford                        19:05.5  3:49/K    9 
  128    127    923  Sam Zakovich          South Milwaukee                         19:07.7  3:49/K    11
  129    128    908  Joey Bennett          South Milwaukee                         19:09.3  3:50/K    12
  130    129   1094  Josh Ostrenga         West Allis Central                      19:09.7  3:50/K    11
  131    130    626  Ahmed Ibrahim         Milwaukee King                          19:10.0  3:50/K    10
  132    131    871  Nick Ignasiak         Racine St. Catherine's                  19:11.3  3:50/K    9 
  133    132    246  Colin Weise           Gillett                                 19:11.7  3:50/K    11
  134    133     31  Eddie Harwick         Aquinas                                 19:11.9  3:50/K    9 
  135    134    381  Malachi Burrie        Kettle Moraine                          19:12.3  3:50/K    12
  136    135    609  Miguel Browne         Milwaukee King                          19:12.5  3:50/K    12
  137    136    665  Michael Leapley       Milwaukee Lutheran                      19:12.7  3:50/K    10
  138    137    125  Joshua Trasser        Brookfield Central                      19:13.8  3:51/K    10
  139    138    262  Nicholas Gwynne       Kenosha Bradford                        19:14.6  3:51/K    9 
  140    139    997  Shawn Ge              Waukesha South                          19:15.1  3:51/K    10
  141    140    787  Matt Gilles           Oak Creek                               19:15.7  3:51/K    9 
  142    141    510  Derek Gross           Martin Luther                           19:15.9  3:51/K    12
  143    142    466  Beau Clemmonson       Luther                                  19:19.4  3:52/K    9 
  144    143    765  Quinn Thompson        New Berlin Eisenhower                   19:20.9  3:52/K    11
  145    144    948  Ian Olsen             The Prairie School                      19:21.9  3:52/K    10
  146    145    403  Chayce Roecker        Kettle Moraine                          19:23.1  3:53/K    11
  147    146    943  John Mark Goeke       The Prairie School                      19:27.4  3:53/K    10
  148    147    760  Andy Schrom           New Berlin Eisenhower                   19:30.7  3:54/K    10
  149    148    667  Alex Pankow           Milwaukee Lutheran                      19:32.4  3:54/K    11
  150    149   1084  Josh Boeder           West Allis Central                      19:34.2  3:55/K    12
  151    150    435  Jonah Jahns           Kettle Moraine Lutheran                 19:36.9  3:55/K    10
  152    151    508  Joe Bender            Martin Luther                           19:37.0  3:55/K    9 
  153    152    801  Justin Sporleder      Oak Creek                               19:39.2  3:56/K    12
  154    153   1000  Jacob Lutz            Waukesha South                          19:41.7  3:56/K    11
  155    154   1176  Jason Shelbourn       Whitewater                              19:42.3  3:56/K    11
  156    155    159  Conor Schultz         Burlington                              19:43.6  3:57/K    12
  157    156    437  Joseph Loescher       Kettle Moraine Lutheran                 19:45.5  3:57/K    11
  158    157    786  Noah Gill             Oak Creek                               19:45.8  3:57/K    11
  159    158    868  KJ Banse              Racine St. Catherine's                  19:49.6  3:58/K    12
  160    159    471  John Hemmelman        Luther                                  19:50.7  3:58/K    12
  161    160    408  Nick BT Thomas        Kettle Moraine                          19:52.8  3:58/K    12
  162    161    197  James Krauska         Cedar Grove-Belgium                     19:54.5  3:59/K    9 
  163    162    660  Ross Armitage         Milwaukee Lutheran                      19:56.4  3:59/K    10
  164    163    164  Ethan Wills           Burlington                              19:59.6  4:00/K    9 
  165    164    244  Jeremy Chibulka       Gillett                                 20:02.1  4:00/K    12
  166    165    612  Chris Davis           Milwaukee King                          20:05.2  4:01/K    11
  167    166    516  Max Sydow             Martin Luther                           20:06.9  4:01/K    12
  168    167    869  Ryan Busey            Racine St. Catherine's                  20:08.3  4:02/K    10
  169    168    395  Zach Kolb             Kettle Moraine                          20:09.7  4:02/K    10
  170    169    867  Jerod Alderson        Racine St. Catherine's                  20:12.5  4:02/K    11
  171    170    891  Aaron Tomski          Saint Thomas More                       20:13.0  4:03/K    10
  172  (< 5)    498  Jacob Kushiner        Luther North (IL)                       20:13.9  4:03/K    12
  173    171    296  Grant Dasovic         Kenosha Christian Life/Faith Christ     20:14.6  4:03/K    10
  174    172    885  Drake Nikolai         Saint Thomas More                       20:21.7  4:04/K    12
  175    173    305  Quin Thomas           Kenosha Christian Life/Faith Christ     20:23.6  4:05/K    12
  176    174    945  MJ Koerner            The Prairie School                      20:25.5  4:05/K    11
  177    175    873  Sam Quale             Racine St. Catherine's                  20:28.0  4:06/K    12
  178    176    245  Austin Smith          Gillett                                 20:29.6  4:06/K    11
  179    177    475  Jordan Lisk           Luther                                  20:36.1  4:07/K    10
  180    178   1173  Jimmy King            Whitewater                              20:37.2  4:07/K    9 
  181    179   1177  Scott Zahn            Whitewater                              20:48.7  4:10/K    12
  182    180    944  Robbie Granger        The Prairie School                      20:52.9  4:10/K    12
  183    181    829  Dyllan Pekrul         Palmyra-Eagle                           20:54.7  4:11/K    10
  184    182    194  Abel Brockman         Cedar Grove-Belgium                     21:00.8  4:12/K    9 
  185    183    884  Anthony Niemiec       Saint Thomas More                       21:09.4  4:14/K    9 
  186    184    826  Daniel Jones          Palmyra-Eagle                           21:10.2  4:14/K    9 
  187    185   1169  Alfredo Gomez         Whitewater                              21:11.4  4:14/K    11
  188    186    512  Steven Kelly          Martin Luther                           21:12.1  4:14/K    10
  189    187    821  Luke Collom           Palmyra-Eagle                           21:14.3  4:15/K    10
  190    188    880  Joe Klosiewski        Saint Thomas More                       21:19.0  4:16/K    10
  191    189    304  Alex Navin            Kenosha Christian Life/Faith Christ     21:23.4  4:17/K    9 
  192    190    196  Colin Kettenhoven     Cedar Grove-Belgium                     21:24.3  4:17/K    9 
  193    191    243  Bryce Chibulka        Gillett                                 21:36.9  4:19/K    12
  194    192    472  Torger Henckel        Luther                                  21:44.5  4:21/K    11
  195    193    484  Jacob Schilling       Luther                                  21:44.9  4:21/K    9 
  196    194    890  Sandro Storniolo      Saint Thomas More                       22:08.0  4:26/K    9 
  197    195    515  Josh Sievert          Martin Luther                           22:21.3  4:28/K    10
  198    196    831  Logan Sievers         Palmyra-Eagle                           22:28.4  4:30/K    11
  199    197    820  Calvin Butenhoff      Palmyra-Eagle                           22:40.0  4:32/K    9 
  200    198    517  Jacob Werner          Martin Luther                           23:11.8  4:38/K    11

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  201    199    832  Zach Woolridge        Palmyra-Eagle                           24:06.0  4:49/K    12
  202    200    198  Rollin McConnohie     Cedar Grove-Belgium                     26:51.1  5:22/K    9