Wisconsin Cross Country Coaches Association

WCCCA All-State Team – Boys – 2004

1st Team

       
         

Chris Rombough (12)

New London

 

Mike McFarland (11)

Arrowhead

Ryan Gasper (12)

Fort Atkinson

 

Zach McFall (11)

Kenosha St. Joseph

Matt Barrett (12)

Monroe

 

Alex Webster (12)

Catholic Memorial

Jesse Merkel (12)

Menomonie

 

Bob Erickson (12)

Whitnall

David Pede (11)

Wisconsin Lutheran

 

Nick Schaefer (11)

New London

Andrew Perkins (9)

Watertown

 

Karl Grodevant (11)

Tomahawk

Ryan Birkholz (12)

Burlington

 

Nathan Campbell (12)

Sun Prairie

Andrew Lacy (11)

McFarland

 

Sam Braatz (11)

Wausau East

Kyle Soukup (12)

Green Bay Preble

 

Matt McKenney (12)

Brookfield East

         

2nd Team

       
         

Nick Limoni (10)

Whitnall

 

Robert Joynt (12)

Madison West

Tyler Morey (10)

Kimberly

 

Santi Ocariz (12)

Spooner

Nate Anderson (12)

Kimberly

 

Andy Han (12)

Madison West

Ben Swimm (12)

Madison West

 

Zach Zellner (10)

Luxemburg-Casco

Aron Kehoe (10)

Monroe

 

Andrew Fox (11)

Waukesha South

Eric Werner (12)

Boyceville

 

Nick Simon (12)

Racine Park

Brian Condon (12)

Brookfield East

 

Corey Towle (12)

Waukesha South

Justin Dull (12)

Boscobel

 

Jon Waldvogel (12)

Wausau West

Eric Lewandowski (12)

Madison West

     
         

Honorable Mention

       
         

Connor Lonning (12)

Aquinas

 

Daniel Kaufman (12)

University School of Milwaukee

Marc Mayer (12)

Eau Claire Memorial

 

Matt Mroczynski (10)

Pulaski

Dennis Walsh (10)

Shorewood

 

Daniel Brinker (11)

Stanley-Boyd

Kyle Smith (11)

Monroe

 

Sean Olson (10)

Memomonie

Tony Carr (12)

Menomonie

 

George Shonat (12)

Cedarburg

         

WCCCA All-State Team – Girls – 2004

1st Team

       
         

Michelle Corrigan (12)

Pulaski

 

Kristen Verre (12)

Arrowhead

Alicia Pabich (12)

Waukesha North

 

Asia Myrland (11)

Verona Area

Melissa Manke (12)

East Troy

 

Leah Schroeder (11)

Sauk Prairie

Kellie Schneider (11)

Kenosha Tremper

 

Ashley Beutler (9)

New Glarus/Monticello

Abbey O’Connell (12)

Arrowhead

 

Meghan Lemke (12)

Tomahawk

Katie McCormack (9)

Brookfield Central

 

Nicole Bentz (9)

Pulaski

Emma Tauchman (12)

Stevens Point

 

Karlye Wolff (10)

Waukesha West

Laura Koch (10)

Waukesha West

 

Samantha Schiro (10)

Racine Park

         

2nd Team

       
         

Katie Bethke (10)

Eau Claire Memorial

 

Holly Liske (12)

Medford

Kady Telschow (11)

Oostburg

 

Amy Kempen (12)

Pewaukee

Carie Steil (12)

Eau Claire Memorial

 

Laura Palmer (10)

Pittsville

Jocelyn Burke (11)

Madison Edgewood

 

Melissa Burghart (10)

Winneconne

Leah Coyle (10)

Middleton

 

Jessica Lamp (12)

Westosha Central

Jackie Oestreich (12)

Merrill

 

Emma Spoon (9)

Verona Area

Kirsten Haack (10)

Brookfield East

 

Alyssa Beste (10)

Waukesha West

Nicole Burr (11)

Onalaska

 

Jessica Enderby (11)

Pulaski

         

Honorable Mention

       
         

Flannery Cerbin (12)

La Crosse Central

 

Ayla Mitchell (12)

New Richmond

Kelly Bogard (9)

Kimberly

 

Kelly DynHoven (10)

Little Chute

Lauren Moss (12)

Assumption

 

Sara McKinley (12)

Dodgeville/Mineral Point

Claire Maduza (11)

Shorewood

 

Jenny Wiedmeyer (12)

Waukesha West