2006 All State Teams
Teams are decided based on times from the State Meet

BOYS ALL STATE
1st Team
Matt Mroczynski Pulaski H.S. Sr. 15:45
Josh Lund Janesville Craig Sr. 15:49
Andrew Perkins Watertown Jr. 15:56
Elliot Krause Appleton North Jr. 16:00
Phil Thomas Greendale Sr. 16:01
Tyler Morey Kimberly Sr. 16:04
Sam Frederick Oconomowoc Sr. 16:07
Zachary Wilhelmy Aquinas Jr. 16:08
Nick Szczech Thomas More Sr. 16:09
Patrick Klein Monroe Sr. 16:10
Andrew Christiansen Neenah Jr. 16:10
Sean Olson Menominie Sr. 16:10
Brett Kelly Madison West So. 16:11
Joe Stilin Milwaukee King Jr. 16:12
Sean Kutz Grantsburg Jr. 16:15
Joel Heroux Sevastopol Sr. 16:18
2nd Team
Thomas Breitbach Muskego Sr, 16:23
Mathias Werve Kenosha Tremper Sr. 16:23
Derek Storkel Tomah Soph 16:23
Kevin Romenesko Kimberly Sr 16:27
Sam Albrecht Racine Horlick Jr 16:27
Joe Bosshard Aquinas Jr 16:28
Peter Bolgert Sheboygan Area Lutheran Sr 16:29
John Prusynski Madison La Follette Jr 16:29
Dennis Walsh Shorewood Sr 16:29
Zach Zellner Luxemburg-Casco Sr 16:30
Ben Garbe Wisconsin Lutheran Sr 16:30
Jack Hackett Port Washington Jr 16:30
Ben Zdroik Stevens Point Jr 16:32
Garrett Eklof Madison La Follette Jr 16:32
Billy Schlottke Mukwonago Jr 16:33
Kevin McCollow Shorewood Fr 16:34
Honorable Mention
Chris Schuenke Reedsburg Area Jr 16:35
Landon Balk Dodgeville-Mineral Point Sr 16:35
Tony Phillips Sun Prairie Jr 16:35
Connor Millward Hayward Jr 16:36
Justin Belmarez Muskego Sr 16:36
Keith Schueller Germantown Jr 16:37
Jake Burow Fort Atkinson Jr 16:38
Joe McFarland Arrowhead Sr 16:38
Kyle Kluth Arrowhead Sr 16:38
     
GIRLS ALL STATE

1st Team

Ashley Buetler New Glarus/Monticello Jr 14:13
Lauren Kleppin South Milwaukee Sr 14:36
Emma Spoon Verona Area Jr 14:39
Leah Coyle Middleton Sr 14:42
Kristin Pelzel Hudson Sr 14:47
Julia Nowak Racine Case Jr 14:53
Kelly Bogard Kimberly Jr 14:54
Ali Paul Cedar Grove-Belgium Jr 14:56
Alexa Renstrom La Crosse Central Sr 14:59
Megan Palmer Whitefish Bay Fr 15:01
Laura Koch Waukesha West Sr 15:02
Jessica Dietz Arrowhead Jr 15:02
Stacey Thiel Sheboygan Area Lutheran Sr 15:06
Cathy Randle Wauwatosa West Jr 15:08
Alyssa Beste Waukesha West Sr 15:09
Karlye Wolff Waukesha West Sr 15:09

2nd Team

Brea Tinney
Osceola
So
15:11
Katy Lydy
Germantown
Jr
15:13
Carly Windt
Whitnall
Jr
15:14
Kiah Ehrke
Stoughton
So
15:15
Maggie Bollig
Middleton
So
15:17
Heidi Brittnacher
Xavier
Jr
15:19
Sammy Woller
New Berlin Eisenhower
Fr
15:19
Rachel Kaminski
Bay Port
Jr
15:19
Sarah Glowacki
Wauwatosa East
Sr
15:19
Alli Tank
Dodgeville/Mineral Point
Sr
15:21
Melissa Burghardt
Winneconne
Sr
15:22
Tracee Meyers
Bay Port
So
15:22
Emily Fowler
Middleton
Jr
15:22
Blair Doney
Mukwonago
Fr
15:22
Katie McCormack
Brookfield Central
Jr
15:22
Samantha Bluske
Pardeeville
So
15:23
Monica Rolbiecki
Eau Claire North
Sr
15:23
Shelby Kluetzman
Waterford
Fr
15:23

Honorable Mention

Courtney Oldenburg West Salem So 15:24
Jenna Archer Middleton So 15:24
Alexis Mikaelian The Prairie School So 15:26
Lauren Unser West Salem So 15:26
Liya Assefa Wauwatosa East Sr 15:27
Margaret Ho Wisconsin Rapids Sr 15:28
Hayley Panasiuk Dominican Sr 15:29
Stacy Schmitz Fond du Lac Jr 15:29
Katie Cumming Hudson Jr 15:29
Mackenzie Erdmann Germantown Fr 15:29
Laneta Robinson Stoughton Jr 15:29
Kylie Nordness Divine Savior Holy Angels Fr 15:29