2011 WCCCA District Awards

2011 State Coaches of the Year--WIAA

Girls Teams:
Curt Kaczor, Arrowhead, Division 1
Denny McGraw/Joe Hanson, Dodgeville/Min. Point, Division 2  
Tim Moore, Oshkosh Lourdes, Division 3


Boys Teams:  
Mike Mulrooney/Mike Ray, Arrowhead, Division 1
Eric Lueck, Wisconsin Lutheran, Division 2
Arnie Miehe, Darlington, Division 3

2011 District Coaches and Runners of the Year

                              

                             Coach                                               Runner

         

1        Boys--Paul Huskamp    Grantsburg           Ryan Kromer            Hudson

          Girls--Jim Herold           Spring Valley       Breanna Colbenson    Spring Valley

 

2        Boys--Brad Seeley                   D C Everest                             Michael Larson         SPASH

          Girls--Jason Myers                  Wausau West        Ashley Eckhoff         Wausau East

                                                                                                                                               

3        Boys--Pat Mulrooney    LaCrosse Logan   Michael Christianson  Aquinas

          Girls--Pat Lorentz          River Falls            Maddy Haupert          Aquinas

 

4        Boys--Mike Jameson     Bayport                Brady Selnar              Ashwaubenon

          Girls--Michael Heidke    Neenah                 Kristen Linzmeier       Chilton

                                                                            

5        Boys--Brian & Jessica Lawton      Janesville Craig    Ryan McCoy              New Glar./Monticello

                         Girls--Bruce Fischer       McFarland            Molly Hanson            Dodgev./Mineral Pt.

 

6        Boys--Matt Dickhut       Waupun                Russ Sandvold           Arrowhead

          Girls—Mike Teofilo       Oconomowoc       Jackie Dubnicka           Arrowhead

 

7        Boys--Dominic Newman         Shorewood           Karl Hirsch                Brookfield Central

          Girls--Mike Miller Whitefish Bay      Alexandria Fons         Franklin

 

STATE RUNNERS OF THE YEAR

FEMALE –MOLLY SEIDEL, UNIVERSITY LAKE

MALE –CHANDLER DIFFEE, MADISON LAFOLLETTE