WCCCA Wisconsin All State Cross Country Team 2017

WCCCA All-State Girls Team - 2017 WCCCA All-State Boys Team - 2017
1st Team     1st Team    
Peyton Sippy Sr Janesville Craig 18:02 Drew Bosley Jr Homestead 15:40
Kate Sperka Fr Muskego 18:06 Wesley Schiek Sr Oshkosh North 15:46
Katie Rose Blachowicz Sr Sun Prairie 18:21 Rowen Ellenberg Jr Kimberly 15:46
Kate Jochims Jr Muskego 18:25 Matt Meinke Jr Neenah 15:47
Dana Feyen Jr Gale-Ettrick-Trempeleau 18:40 Kavanaugh FitzPatrick Sr Lakeland 15:53
Meghan Scott Sr Divine Savior Holy Angels 18:43 Jordan Janusiak Sr South Milwaukee 15:54
Mary Rose Flood Sr Appleton North 18:44 David Vannucchi Jr Luther 15:55
Autumn Dushack So Sun Prairie 18:45 Ben Schnoor So Germantown 15:56
Laura Beghin So Wisconsin Dells 18:53 Luke Guttormson Sr West Bend West 15:58
Marissa Ellenbecker So Edgar 18:57 Cody Meyer Sr Valders 16:01
Anna Fauske Fr Kaukauna 18:59 Trevor Wenzel Sr Valders 16:01
Kylee Wunschel Jr Menomonee Falls 19:01 Caleb Easton Jr Middleton 16:03
Annie Higgins So Xavier 19:02 Augie Beyer Sr Slinger 16:04
Brooke Jaworski Jr Wausau West 19:08 Ramon Romero Sr Arcadia 16:06
Kora Malaceck Fr Onalaska 19:09 Michael Madoch Jr Middleton 16:07
Kate Kopotic Fr Sun Prairie 19:10 Sam Jaeger Sr Middleton 16:08
Rachel Ball So Hudson 19:10
Madison Taylor Sr Kenosha Indian Trail 19:10
2nd Team 2nd Team
Brooke Edwardson Fr Kimberly 19:12 Maxwell Selbach Sr Nicolet 16:09
Lydia Murphy Jr Lancaster 19:13 James Giftos Jr Monona Grove 16:10
Grace Dargiewicz Sr Waukesha South 19:14 Miguel Mathias Sr Nekoosa/Port Edwards 16:14
Taylor Campbell Sr Wisconsin Dells 19:18 Henry Chapman Jr Arrowhead 16:17
Brittany Helm So Muskego 19:19 William Kitzhaber Sr Watertown 16:19
Annika Linzmeier Sr Pulaski 19:21 Josh Freitag Sr Madison La Follette 16:22
Zoe Goodmanson Jr Pewaukee 19:22 Cade Ferron Jr Beaver Dam 16:22
Mariah Haight Sr Wausau East 19:22 Ansel Fellman Sr Kenosha Bradford/Reuther 16:24
Leah Kralovetz Jr Denmark 19:22 Joseph Kehoe Sr Sun Prairie 16:24
Vivian Hacker Sr Madison West 19:26 Jack Fitzgerald Sr Kimberly 16:24
Brooke Lytle Jr Waukesha West 19:27 Adam Rzentkowski Jr Rosholt 16:28
Maddie Hyland So Stevens Point 19:28 Hayden Fredrickson Sr Westby 16:28
Maddie Thompson Jr Sun Prairie 19:30 Ash Francis Sr Sun Prairie 16:29
Becca Langer Sr Waukesha West 19:32 Bryan Bloomquist Fr Janesville Craig 16:29
Mariah Linse Jr Jefferson 19:32 Danny Browne Sr New Berlin Eisenhower 16:30
Savannah Huben Sr Bay Port 19:32 Reed Anderson Jr Monona Grove 16:30
Honorable Mention Honorable Mention
Maggie Keiper So Whitefish Bay 19:33 Trey Ulrich Sr Medford 16:31
Hannah Ray So Sun Prairie 19:33 Charlie McKinney Fr West Salem 16:32
Lindsey Grams Jr Little Chute 19:34 Charlie Ellenbecker Sr Monona Grove 16:32
Olivia Eisch Sr Kimberly 19:35 Nicholas Holmes So Nicolet 16:33
Sylvia Hansen Fr Gillett 19:36 Max Loetscher Jr Madison East 16:34
Lydia Malaceck Fr Onalaska 19:37 George Bond Jr Hudson 16:34
Erin Sorg Sr Delavan-Darien 19:38 Drake Ingold Sr Monroe 16:34
McKayla Felton Fr Muskego 19:38 Michael Swope Sr Hamilton 16:35
Dawson Borley Jr Green Bay Preble 16:35
Isaac Wegner Jr Durand 16:35
Walker Miller Sr Ashland 16:35