Conference Host School Course Boys Team Champ/Coach Individual Boys Champ Girls Team Champ/Coach Individual Girls Champ
Badger North Baraboo Baraboo High Campus Baraboo
Peter Arndt
Gerrit Bruni 16:37
Baraboo
DeForest
Christopher Smith
Mchaela Christonson 15:11
Baraboo
Badger South Koshkonong Mounds Monroe
Dave Hirsbrunner
Joe Mckenna
Madison Edgewood
Madison Edgewood
Kelli Mckenna
Madison Edgewood
Bay New London Shamrock Heights Golf Club Shawano
Steve Stomberg
Tony Cass
Hortonville
Luxemburg-Casco
Ron VanderMeuse-Kayie Waege
Sarah Frelich
Denmark
Big 8 Madison East Warner Park Madison West
Tom Kaufman
Tommy Meister
Janesville Craig
Madison West
Lee Ann Johnson
Eizabeth Berkholtz
Sun Prairie
Big Rivers Conference RIVER FALLS UW-River Falls Hudson
Don Krupa
Christen Phelps
Eau Claire Memorial
River Falls
Pat Lorentz
Katie Wetzstein
Hudson
Captiol North New Glarus High Scho Edelweiss Chalet Cross Country Course Lodi
Kurt Wilson
Grey Davis
Lakeside Lutheran
Lodi and Watertown Luther Prep
Lodi-Kurt Wilson WLP- Al Jeff
Mikey Bogdanske
Lodi
Central Lakeshore Sheboygan Area Luthe Lutheran High Cedar Grove
Ron Wood
Ryan Mugan
Howards Grove 16:45
Sheboygan Area Lutheran
Jeff Jurss
Delaney Sinnen 15:10
Random Lake
Central Wisconsin Menominee Indian Hig High school, flat and fast Rosholt
Mike Trebs
Ryan Wierzba
Rosholt
Wittenberg-Birnamwood
Cathy Easker
Ana Breit
Pacelli
Classic 8 Kettle Moraine Nagawaukee Arrowhead
Mike Mulrooney
Russell Sandvold
Arrowhead
Arrowhead
Curt Kaczor
Jenna McMiller
Waukesha North
Cloverbelt Chippewa Falls McDon Whispering Pines Golf Course Eau Claire Regis
John Snyder
Andrew Kaiser
Colby/Abbotsford
Osseo-Fairchild
Shelby Heuer
Haley Steig
Osseo-Fairchild
Coulee Conference Arcadia Schultz farm, hilly. Viroqua
Scott Benzing
Will Peasley
Black River Falls
Viroqua
Scott Benzing
Hailey Hansen
Westby
Dairyland Conference Melrose - Mindoro Mel-Min High school - flat - fast Eau Claire Immanuel Lutheran
David Ude
Kyle Reisman
Blair Taylor
Melrose - Mindoro
Sarah Diebold
Mariama Dryak
Blair Taylor
Dunn-St. Croix Boyceville Tiffany Creek Colfax
Joe Doucette
Brett Johnson
St. Croix Central
Colfax
Joe Doucette
Breanna Colbenson
Spring Valley
Eastern Valley Freedom Irish Waters Golf Club Freedom
Thain Jones
Mason Grundy -- 16:01
Little Chute
Freedom
Thain Jones
Kinsey Harmon -- 14:53
Berlin
Eastern Wisconsin Plymouth
Parker Kastelic
Plymouth
Kiel
Haley Johnson
Plymouth
Fox River Classic G.B. Southwest Colburn Park Bay Port
Michael Jameson
Brady Selner
Ashwaubenon
Bay Port
Michael Jameson
Allie Woodward
Notre Dame
FVA Fox Valley Association Kaukauna High Schoo Countyside Golf Course Neenah
John Morgen
Sam Penzenstadler
Oshkosh West
Neenah
Mike Heidke
Alison Parker
Neenah
Great Northern Conference Mosinee Nine-MileForest Recreation Area Lakeland
Kevin FitzPatrick
Cody Artymiuk
Antigo
Tomahawk
John Zuelsdorf
Delaney FitzPatrick
Lakeland
Greater Metro Conference Marquette Washington Park Marquette
Jim Kearney
Alex Baumgartner
Marquette
Brookfield East
Kim Leupold
Elizabeth Flatley
Brookfield Central
Heart O' North Ladysmith Northwestern
John Vodacek
Bloomer
Northwestern
Andi Ostenso
Ladysmith
Indianhead Conference Washburn Galligan Farms Drummond
Kelly Randolph
Alec Boes
Mercer
Ironwood, MI
Ben Schmandt
Jessica Gering
Ironwood, MI
Lake Superior Conference Hermantown Far Par Ashland Wisconsin
Steve Sandberg/Dan Livingston/
Shane Holmes
Ashland High
Superior Wisconsin
Dan Conway
Leah Holmes
Superior Wisconsin
Lakeland Bruce Dodson's Memorial Recreational Area Grantsburg
Paul Huskamp
Jack Taylor
Webster
Frederic
Troy Wink
Sarah Knauber
Frederic
Marawood Conference Edgar 9 Mile Forest Recreation Center Chequamegon
Mary Pattersen
Alex Faber
Edgar
Edgar
Dan Parlier
Danica Harrison
Aubundale
Middle Border Conference Amery High School High School Fields and Trails Ellsworth
John Dodge
Stephen Monette
Amery
New Richmond
Beth Kelly
Victoria Simones
Prescott
Midwest Classic Racine St. Catherine UW-Parkside, Difficult Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Ryne Scopp
Kenosha St. Joseph
The Prairie School
Jim Larsen
Becca Gosselin
Living Word Lutheran
Milwaukee City Conference Milw. Public Schools Wilson Park Milwaukee King
Keith Zeise
Sebastian VanOudenallen
Milwaukee King
Milwaukee King
Maggie Cinto
Alex Fendrich
Milwaukee King
Mississippi Valley Logan High School Fields For Kids, flat, dry & windy La Crosse Logan
Pat Mullrooney
Mike Christianson
Aquinas
La Crosse Central
Scott Anderson
Maddy Haupert
Aquinas
North Shore Cedarburg Tendick Park (hills, dry, sunny and nice) Germantown
Mike Cameleri
Whitefish Bay
Whitefish Bay
Mike Miller
Emma-Lisa Murphy
Whitefish Bay
Northern Lakes Conference Laona-Wabeno McCauslin Brook Golf and Country Club Laona-Wabeno
Coach Rich Sorenson and John T
Jake Prasser
Laona-Wabeno
Laona-Wabeno
Coach Rich Sorenson and John T
Megan Tarlton
Laona-Wabeno
Olympian Roncalli Lincoln Park, woods and blacktop Valders
Bill Dietrich, Karyl Meidl
Michael Evans
Valders
Chilton
Rocky Godziewski
Kristin Linzmeier
Chilton
Olympian Conference Manitowoc Roncali Lincoln Park Valders
Bill Dietrich
Michael Evans
Valders
Chilton
Rocky Gozdziewski
Kristen Linzmeier
Chilton
Packerland Gibraltar Chief Kahquados Trail - flat, fast Algoma
Steve Schmiling
Tanner Lundquist
Gibraltar
Southern Door
Josh Pease
Clarissa Jauregui
Gibraltar
Rock Valley North Edgerton Old Racetrack Park - flat and fast McFarland
Bruce Fischer
Ben Cipriano
Whitewater
McFarland
Bruce Fischer
Liz Smits
McFarland
Rock Valley South Brodhead-Juda Brodhead School grounds - Quick and flat Clinton
Kris Wallace
Jose Perez
Beloit Turner
Palmyra-Eagle
Kim Leal Tortomasi Joel Tortom
Melissa Harnack
Parkview
Rock Valley Tournament Tim Collins - Rock V UW-W Course, pleasant weather a bit chilly McFarland
Bruce Fischer
Ben Cipriano
Whitewater
McFarland
Bruce Fischer
Liz Smits
McFarland
Scenic Bluffs North Crawford School Grounds New Lisbon
Julie Oleson
Jacob Smith
New Lisbon
Hillsboro
Ben Leis
Amanda Ross
Brookwood
Scenic Ridge & Rivers North Crawford High High School Albany
Tony Brewer
Drew Mather
Albany
Albany
Tony Brewer
Kendra Sigg
Pecatonica/Argyle
South Central Nekoosa Nekoosa H S Nekoosa-Port
Les Smith
Mike Peterson
Nekoosa-Port
Mauston
Bill Devoe
Paige Peschel
Westfield
Southeast Conference Muskego Lake Denoon Middle School (Flat course) Muskego
CJ Michaud
Zach Hansen (Junior)

Muskego
Raney, Rich
Allie Fons (Freshman)

Southeast Conference Muskego Lake Denoon Middle School (Flat course)


Muskego
Raney, Rich
Allie Fons (Freshman) 14:24 Course Record
Franklin
Southern Lakes Westosha Central U W Parkside Westosha Central
Keith Olsen
Aaron Derner
Waterford
Waterford
Nate Schreiber
Alex Swarthout
Lake Geneva Badger
Southwestern Wisconsin Conference River Valley High School Campus, Flat but lots of sharp tu Dodgeville-Mineral Point
Denny McGraw, Joe Hanson
Trevor Wunnicke
Dodgeville-Mineral Point
Dodgeville-Mineral Point
Denny McGraw, Joe Hanson
Tricia Serres 15:04
Platteville
SWAL Darlington High Scho Darlington
Arnie Miehe
Tyson Miehe
Darlington
Darlington
Arnie Miehe
Kayla Sheckles
Fennimore
Trailways Princeton Green Lake Conf. Center Oshkosh Lourdes
Rodney and LeeAnn Silvis
DT McDonald
Oshkosh Lourdes
Oshkosh Lourdes
LeeAnn and Rodney Silvis
Clare McDonald
Oshkosh Lourdes
Wisconsin Flyway Kettle Moraine Luthe KML highschool Lomira
Jon Luedtke
Lomira
St. Mary's Springs (25)
Shane Smith
Miranda Brown (14:59)
St. Mary's Springs
Wisconsin Little Ten West Bend East West Bend West Bend West
Scott Hammer & Mark Rasmussen
A.J. Kitchen
Beaver Dam
Oconomowoc
Mike Teofilo
Mandy Prom
Oconomowoc
Wisconsin Valley Conference Marshfield Frey Farms - Flat - grass and trails Stevens Point
Donn Behnke/Kevin Hopp
Michael Larson
Stevens Point
Wausau East
Tim Olson
Ashley Eckhoff
Wausau East
Woodland Pewaukee Pewaukee Pewaukee
John Kashian
Joe Pendleton
Shorewood
Whitnall
Mike Thompson
Dana Steffen
Whitnall