Conference Host School Course Boys Team Champ/Coach Individual Boys Champ Girls Team Champ/Coach Individual Girls Champ
Bader North Deforest Flat, with a couple of rolling hills/a lot of Baraboo
Peter Arndt
Gerrit Bruni
Baraboo
Waunakee
Sarah Heinemann
Waunakee
Badger South Milton Bonny Meade Golf Course Monroe
Dave Hirsbrunner
Joe McKenna
Edgewood
Edgewood
Gary Thornton
Amy Davis
Edgewood
Bay Conference Seymour High School Crystal Springs Golf Course Oconto Falls High School
Lon Ludemann
Sean Wagner
Seymour High School
Luxemburg-Casco
Ron Vander Meuse
Sarah Glidden
Hortonville High School
Big 8 Madison West Yahara Running Course Janesville Craig
Brian/Jess Lawton
Chandler Diffee
Madison LaFollette
Madison West
LeeAnn Johnson
Olivia Pratt
Madison West
Big Rivers Chippewa Falls Rolling River Falls
Pat Lorentz
Ryan Kromer
Hudson
River Falls
Pat Lorentz
Katie Wetzstein
Hudson
Big Rivers Conference Chippewa Falls Lake Wissota Golf Course River Falls
Pat Lorentz
Ryan Kromer
Hudson
River Falls
Pat Lorentz
Katie Wetzstein
Hudson
Capitol Conference North Belleville High Scho hilly; many tight turns Lakeside Lutheran
Gerry Walta
Brett Severson
Poynette High School
Lakeside Lutheran
Gerry Walta
Mikaela Lietha
Columbus High School
Capitol Conference South Belleville High Scho hilly; tight turns New Glarus-Monticello
Steve Wehrley
Ryan McCoy
New-Glarus-Monticello
New Glarus-Monticello
Steve Wehrley
Madeline Brunner
New Glarus-Monticello
Central Lakeshore Conference Sheboygan Lutheran Sheboygan Lutheran Sheboygan Lutheran
Jeff Jurss
Alex Holle
Cedar Grove-Belgium
Cedar Grove-Belgium
Les Paul
Delaney Sinnen
Random Lake
Central Wisconsin Conference Stevens Point Pacell Iverson Park (flat) Rosholt(29 points)
Mike Trebiatowski
Matthew Easker(Wittenber-Birnamwood)
Wittenberg-Birnamwood
Wittenberg-Birnamwood(29 points)
Cathy Easker
Mallory Mews
Bonduel
Classic 8 Conference Meet Kettle Moraine Nagawaukee Park Arrowhead
Mike Mulrooney
Russell Sanvold?
Arrowhead
Arrowhead
Curt Kaczor
Taylor McDowell
Arrowhead
Cloverbelt Osseo-Fairchild Fall Creek Chippewa Falls McDonell
Marty Bushland
Nick Zander
Chippewa Falls McDonell
Colby/Abbotsford
Bryon Graun
Amanda Kaiser
Colby/Abbotsford
Cloverbelt Osseo-Fairchild Fall Creek Chippewa Falls McDonell
Marty Bushland
Nick Zander
Chippewa Falls McDonell
Colby/Abbotsford
Bryon Graun
Amanda Kaiser
Colby/Abbotsford
Coulee G-E-T Ettrick Golf Course West Salem
LeRoy Krall
Isaiah Abt
Viroqua
Viroqua
Scott Benzing
Allyson Daines
Westby
Dairyland Conference Melrose Mindoro Mel-Min High School Eau Claire Immanuel Lutheran
David Ude
Darin Lau 15:54
Eau Claire Immanuel
Melrose Mindoro
Sarah Diebold
Mariama Dryak 15:37
Blair Taylor
Dunn St. Croix St. Croix Central Scc High School course Colfax
Joe Doucette
Sasha Maro 17:14.59
Mondovi
Colfax
Joe Doucette
Breanna Colbenson 14:34.86
Spring Valley
Eastern Valley freedom Irish Waters Golf Club (extremely windy) Freedom
Thain Jones
HI
Clintonville
Freedom
Thain Jones
Liz Bloy
Ripon
Flyway Conference Laconia Laconia High School Kettle Moraine Lutheran
Tim Kuehl
Garret Miller
KML
St. Mary's Springs
Shane Smith
Grace Meurer
St. Mary's Springs
Fox River Classic Conference Manitowoc Meadow Links Golf Course (all grass - flat) Green Bay Preble
Dave Loritz
Brady Selner
Ashwaubenon
Bay Port
Mike Jameson
Gabrielle Pepin
Bay Port
Great Northern Rhinelander HS grounds and school forest Lakeland
Kevin FitzPatrick
Cody Artymiuk
Antigo
Tomahawk (10th consecutive)
John Zuelsdorf
Delaney FitzPatrick
Lakeland
Greater Metro Brookfield East Mitchell Park - fair, lots of turns, windy da Brookfield Central
Ronn Blaha
Carl Hirsch
Brookfield Central
Brookfield Central
Lorie Lewis
Elizabeth Flatley
Brookfield Central
Heart O' North Northwestern Norwood Golf Course Northwestern
John Woodbury
John Vodacek
Bloomer
Bloomer
Char Kelley
Andrea Ostenso
Ladysmith
Indianhead Confeence Bayfield Mt Ashwabay Drummond
Kelly Randolph
Bryant Ayers
Drummond
Ironwood
Ben Schmandt
Jessica Gering
Ironwood
Lake Superior Conference Hermantown (MN) Far Par Golf Course Proctor MN
Bryce Miller
Ashland
Superior
Leah Holmes
Superior
Lakeland Cameron Cameron Middle School, winding course, hot Grantsburg
Paul Huskamp
Joey Erickson
Webster
Flambeau
Kristie Hess
Tori Winters
Flambeau
Marawood Auburndale Frey Farm Cequamegon
Mary Patterson
Andrew Studinski
Marathon
Edgar
Dan Parlier
Danica Harrison
Auburndale
Midwest Classic Conference Lake Country Luthera High School Grounds Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Andres Tineo Paz
The Prairie School
Living Word Lutheran
Aaron Staub
Stephanie Rutkowski
Living Word Lutheran
Milwaukee City Conference MPS Dretzka Park, Windy and Hilly Milwaukee King
Keith Zeise
Logan Eggert
Milwaukee King
Milwaukee King
Maggie Cinto
Tia Ramirez
Milwaukee King
Mississippi Valley Onalaska Riders Club Fields Logan
Pat Mulrooney
Paul Escher
Logan
Onalaska
Darin Shepardson
Maddy Haupert
Aquinas
North Shore Confernce Germantown Tendick Park (hilly) Whitefish Bay
Mike Miller
Nate Gomoll
Whitefish Bay
Whitefish Bay
Mike Miller
Emma-Lisa Murphy
Whitefish Bay
Olympian Conference Chilton High School Hickory Hills Country Club-really wet Chilton High School
Rocky Gozdzwieski
Michael Evans
Valders High School
Chilton High School
Rocky Gozdzwieski
Kristen Linzmeier
Chilton
Olympian Conference Chilton High School Hickory Hills Country Club-really wet Chilton High School
Rocky Gozdzwieski
Michael Evans
Valders High School
Chilton High School
Rocky Gozdzwieski
Kristen Linzmeier
Chilton
Packerland Gibraltar Flat and fast Algoma
Steve Schmilling
Justin Magle
Algoma
Southern Door
Josh Pease
Clarissa Jauregui
Gibraltar
Ridge & Rivers Conference Albany High School Baertschi Property Albany
Tony Brewer
Jose Ramirez
Albany
Pecatonica-Argyle
Pat Hardyman
Bailey Hlavachek
Albany
Rock Valley Whitewater UW-Whitewater - Hilly, mostly on trails - mud McFarland
Bruce Fischer
Brett Harms
Whitewater
McFarland
Bruce Fischer
Liz Smits
McFarland
RVC North Division Evansville Evansville GC - Rolling Hills McFarland
Bruce Fischer
Brett Harms
Whitewater
McFarland
Bruce Fischer
Liz Smits
McFarland
RVC South Division Clinton CMS- Flat with trails Beloit Turner
John Turner
Tate Harnack
Brodhead/Juda
Parkview
Shane Suehring
Julia Kaster
Clinton
Scenic Bluffs Bangor HS Bangor schools, bike trail, village park Hillsboro
Ben Leis
Lance Baldwin
Brookwood
Hillsboro
Ben Leis
Stephanie Oleson
New Lisbon
South Central Wautoma Lake Lucerne Camp Nekoosa-Port
Les Smith
Matt Eidenschink
Nekoosa-Port
Mauston
Bill Devoe
Paige Peschel
Pioneer-Westfield
South Central Wautoma High School Lake Lucerne Camp and Retreat Center Nekoosa
Les Smith
Matt Eidenschink
Nekoosa
Mauston
Bill Devoe
Paige Peschel
Westfield
Southeast Conference Muskego Lake Denoon (Flat, Windy) Kenosha Tremper
Chuck Bradley and Freddy Garci
Zack Hansen
Kenosha Tremper
Franklin
Regina Schindel and Megan Gock
Alexandria Fons
Franklin
Southern lakes Westosha Central UW Parkside Lake Geneva Badger
Michael Bucther
Casey Merrill
Westosha Central
Lake Geneva Badger
Stephanie Reynolds
Aaryn Edge
Lake Geneva Badger
SWAL Riverdale Flat (windy) Darlington
Arnie Miehe
Tyson Miehe
Darlington
Darlington
Arnie Miehe
Keely Foley
Boscobel
SWC Dodge/Point Dodgeville Campus, Very hilly Dodge/Point
Denny McGraw, Joe Hanson, Matt
Trevor Wunnicke (16:51)
Dodge/Point
Dodge/Point
Denny McGraw, Joe Hanson, Matt
Tricia Serres(15:32) 4th consecutive title
Platteville
Trailways Rio/Fall River Green Lake
Joe Weber
Oshkosh Lourdes
Oskhosh Lourdes
Polly Moore
Clare McDonald
Oshkosh Lourdes
Wisconsin Little Ten West Bend West West Bend High School grounds, flat/short Wisconsin Lutheran
Eric Lueck
A. J. Kitchen
Beaver Dam
Oconomowoc
Mike Teofilo
Taylor Clyse
Slinger
Wisconsin Valley Conference Stevens Point Standing Rocks Stevesn Point
Donn Behnke/Kevin Hopp
Michael Larson
Stevens Point
Wausau West
Jason Myers
Ashley Eckhoff
Wausau East
Woodland Conference South Milwaukee Grant Park Shorewood
Dominic Newman
Patrick Campbell 15:31
Wauwatosa West
Pewaukee
John Kashian
Morgan Florsheim
Shorewood 14:35