Conference Host School Course Boys Team Champ/Coach Individual Boys Champ Girls Team Champ/Coach Individual Girls Champ






Arcadia High School Schultz Family Farm Luther High School
Kevin Lisk
David Vannucchi
Luther High School
Westby High School
Brian Huebner
Dana Feyen
Gale-Ettrick-Trempealeau






Badger North Sauk Devils Head (Challenging Hills) Baraboo
Peter Arndt
Kyle Cass
DeForest
Waunakee
Tom Slater
Reagan Hoops
Waunakee
Badger North Waunakee Ripp Park DeForest
Joe Parker
Jacob Burgener
DeForest
Waunakee
Karen Warner
Reagan Hoopes
Waunakee
Badger South Oregon Lake Farm Park Monroe
Dave Hirsbrunner
Nathaniel Langlie
Edgewood
Stoughton
Susan Zaemisch
Arianna Mansavage
Fort Atkinson
Badger South Oregon lots of turns, some hills


Stoughton
Susan Zaemisch
Arianna Mansavage
Fort Atkinson
Bay Conference Shawano Community Hi Shawano High School Seymour
Scott Michalski
Luke Bailey (16:06)
Xavier
Green Bay East
Terri Gilles
Madeline Sweeney (19:30)
Green Bay East
Bay Conference Xavier Winagamie Golf Course Seymour
Scott Michalski
Luke Bailey
Xavier
Green Bay East
Terri Gilles
Annie Higgins
Xavier
Big 8 Janesville Craig Blackhawk Golf Course Madison LaFollette
Brady Nichols
Finn Gessner
Madison LaFollette
Sun Prairie
Matt Roe
McKensey Van Wie
Sun Prairie
Big East (formerly Central lakeshore) Sheboygan Lutheran Lutheran school course Cedar Grove-Belgium
Les Paul
Ian Ison
Cedar Grove-Belgium
Cedar Grove-Belgium
Les Paul
Emily Sass
Cedar Grove-Belgium
Big East (formerly Central lakeshore) Mishicot Mishicot school course Cedar Grove-Belgium
Les Paul
Ian Ison
Cedar Grove-Belgium
Cedar Grove-Belgium
Les Paul
Elise Large
Random Lake Ozaukee
Big Rivers Menomonie flat with one good hill Hudson
Don Krupa
Jesse Becker
Eau Claire Memorial
Eau Claire Memorial
Mark Johnson
Aubrey Roberts
Eau Claire Memorial
Big Rivers Menomonie Menomonie High School Hudson
Don Krupa
Jesse Becker
Eau Claire Memorial
Eau Claire Memorial
Mark Johnson
Aubry Roberts
Eau Claire Memorial
Big Rivers Menomonie relatively flat with one long, steep hill Hudson
Don Krupa
Jesse Becker (16:05.5)
Eau Claire Memorial
Eau Claire Memorial
Mark Johnson
Aubrey Roberts (17:17.1)
Eau Claire Memorial
Big Rivers Conference Menomonie flat with a few hills and one long hill Hudson
Don Krupa
Jesse Becker
Eau Claire Memorial
Eau Claire Memorial
Mark Johnson
Aubrey Roberts
Eau Claire Memorial
Big Rivers Conference Menomonie flat with a few hills and one long hill Hudson
Don Krupa
Jesse Becker
Eau Claire Memorial
Eau Claire Memorial
Mark Johnson
Aubrey Roberts
Eau Claire Memorial
Capitol North Marshall McCarthy Park Poynette
Kevin Frehner

Lakeside Lutheran
Poynette
Kevin Frehner
Mandy Weirzba
Poynette
Capitol North Marshall McCarthy Park Poynette
Kevin Frehner
Mitchell Georgi
Lakeside Lutheran
Poynette
Kevin Frehner
Mandy Wierzba
Poynette
Capitol North Lodi Lodi Middle School (Hilly) Lakeside Lutheran
Cameron Ausen
Mitchell Georgi
Lakeside Lutheran
Poynette
Kevin Frehner
Elizabeth Reddeman
Poynette
Capitol North Conference Lodi High School Lodi Middle School Lakeside Lutheran
Cameron Ausen
Mitchell Georgi
Lakeside Lutheran
Poynette
Kevin Frehner
Elizabeth Reddeman
Poynette
Capitol South Marshall McCarthy Park Deerfield/Cambridge
Matt Polzin, Sean Currie
Spencer Currie
Deerfield/Cambridge
Deerfield/Cambridge
Matt Polzin, Sean Currie
Noelle Maire
Belleville
Capitol South Conference Lodi High School Lodi Middle School Deerfield-Cambridge
Matt Polzin
Lucas Caminiti
Wisconsin Heights
Deerfield-Cambridge
Matt Polzin
Noelle Maire
Belleville
central wisconsin Amherst standing rocks Rosholt
Mike Trzebiatowski
Adam Rzentkowski
Rosholt
Wittenberg
Cathy Easker
Alissa Niggeman
Amherst
central wisconsin Bonduel flat,turny little short Rosholt
MikeTrzebiatowski
Thomas Basala
Pacelli
Rosholt
Mike Trzebiatowski
Erika Kisting
Iola
Classic Eight Muskego Lake Denoon Middle School Arrowhead
Mike Mulrooney
Cole Sandvold
Arrowhead
Arrowhead
Curt Kaczor
Kate Jochims
Muskego
Cloverbelt Spencer High School Frey Field McDonell
Marty Bushland
Jarret Jordan
McDonell
Eau Claire Regis
John Snyder
Falon Immormino
Thorp/Gilman
Cloverbelt Stanley-Boyd Grass Trails Altoona
Todd Lenz
Isaac Bohaty
McDonell Central
Colby/Abbotsford
Bryon Graun
Falon Immormino
Thorp
Coulee Arcadia Schultz Farm Luther
Kevin Lisk
David Vannucchi
Luther
Westby
Brian Huebner and Dave Nelson
Dana Feyen
GET
Coulee Conference Westby Westby High School Grounds Viroqua
Scott Benzing
Spencer Oftedahl (16:07)
Westby
Westby
Brian Huebner/Dave Nelson
Dana Feyen (18:13)
G-E-T
Coulee Conference Arcadia High School Schultz Family Farm Luther High School
Kevin Lisk
David Vannucchi
Luther High School
Westby High School
Brian Huebner
Dana Feyen
Gale-Ettrick-Trempealeau
Coulee Conference Arcadia Schultz Family Farm(Very challenging course) Onalaska Luther
Kevin Lisk
David Vannucchi(16:52)
Onalaska Luther
Westby
Brian Huebner/Dave Nelson
Dana Feyen (19:03)
G-E-T
Dunn St. Croix Durand Rolling Greens Golf Course,nice but windy Colfax
Joe Doucette
Brett Tomlinson 18:09.78
Durand
Colfax
Joe Doucette
Kassye Todd 20:25.10
Elmwood-Plum City
Dunn St. Croix Durand Rolling Greens Golf Course,nice but windy Colfax
Joe Doucette
Brett Tomlinson 18:09.78
Durand
Colfax
Joe Doucette
Kassye Todd 20:25.10
Elmwood-Plum City
Dunn-St. Croix Conference Mondovi The Valley Golf Course - Hilly Durand
Ingrid Husmoen
Wesley Brantner
Durand
Glenwood City
Matthew Schutz
Erica Kallstrom
Colfax
East Central Plymouth Plymouth Athletic Fields Ripon
Chris Gatzke
Ryan Gurgel
Kettle Moraine Lutheran
Berlin
Matt Willett
Sophie Bolich
Plymouth
Eastern Wisconsin Chilton Hickory Hills Country Club Valders High School
Bill Dietrich
Clark Otte 16:08
Sheboygan Falls
Two Rivers
Amy Gallagher
Kayla Jansky 19;55
Two Rivers
Eastern Wisconsin Chilton High Schoo Hickory Hills Country Club Valders
Bill Dietrich
Clark Otte 16:03
Sheboygan Falls
Two Rivers
Amy Gallagher
Kayla Jansky 19:55
Two Rivers
Eastern Wisconsin Manitowoc Roncali Hi Lincoln Park Valders
Bill Dietrich
Clark Otte 15:53
Sheboygan Falls
Kiel High School
Julia Koenig 20:29
Kiel High School
Flyway Conference North Fond du Lac Omro
Tom Dobberstein
Dillon Heise
Omro
North Fond du Lac
Paige Case
St. Mary's Springs
Fox River Classic Conference Ashwaubenon Colburn Park Green Bay Preble
Kyle McMahon
Alec Basten
Green Bay Southwest
Notre Dame Academy
John Gard
Annika Linzmeier
Pulaski
Fox River Classic Conference Notre Dame de la Bai Colburn Park Green Bay Preble
Dave Haller
Tannor Wagner
Ashwaubenon
Notre Dame de la Baie Academy
John Gard
Annika Linzmeier
Pulaski
Fox Valley Association Kaukauna Country Side Golf Course Kimberly
Mike Heling
Nicholas Rink (15:55.03)
Kimberly
Appleton North
Annette Jodin
Carisa Weyenburg (18:51.29)
Kimberly
Fox Valley Association Kaukauna Countryside Golf Course - fast course but wet Neenah
John Morgen
Matt Meinke
Neenah
Appleton North
Annette Jadin
Mary Rose Flood
Appleton North
Great Northern Medford Black River Golf Course Lakeland
Kevin FitzPatrick
Jarod Rudolph
Medford
Lakeland
Kevin FitzPatrick
Nicole Gilman
Lakeland
Great Northern Conference Mosinee 9 Mile Forest Lakeland Union
Kevin FitzPatrick
Kav FitzPatrick
Lakeland Union
Lakeland Union
Kevin FitzPatrick
Alayna Franson
Rhinelander
Great Northern Conference Mosinee Nine Mile Forest Lakeland
Kevin FitzPatrick
Kav FitzPatrick
Lakeland
Lakeland
Kevin FitzPatrick
Alayna Franson
Rhinelander
Greater Metro Conference Menomonee Falls Rotary Park Marquette
Jim Kearney
Sam Potter
Wauwatosa East
Brookfield Central
Lorie Lewis
Meghan Scott
DSHA
Greater Metro Conference Marquette High Schoo Washington Park - challenging Sussex Hamilton
Stephen Schmidt/Ben Nysse
Michael Swope (Jr)
Sussex Hamilton
Brookfield Central
Lorie Lewis
Meghan Scott (Jr)
Divine Savior Holy Angels
Heart of the North Chetek-Weyerhauser High School Maple Northwestern
Phil McGrath
Daniel Pederson - 16:04
Spooner
Maple Northwestern
Phil McGrath
Emma Nelson - 20:42
Maple Northwestern
Heart of the North Cumberland Cumberland Golf Course Northwestern
P. McGrath
Donny Pooler
Northwestern
Northwestern
P. McGrath
Emily Freagon
Bloomer
Indianhead Conference Mellen Mellen Country Club Drummond
Kelly Randolph
Colin Liphart
Washburn
Washburn
Sheree Collins
Ketzel Levins
Washburn
Lakeland Conference Cornell-Lake Holcomb Dodson's Memorial Recreation Area--Bruce Unity High School
Unknown
Alex Binfet
Unity
Cameron High School
Tim Borstad
Rachel Lawton
Flambeau
Marawood Conference Stratford Frey Farm Chequamegon
Coach Mary Patterson
Kevin Koski (15:48.6)
Chequamegon
Phillips
Coach Kristi Speer
Anna Buchberger (20:01.2)
Marathon
Metro Classic Conference St. Catherine's UW-Parkside Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Logan Hansen
Martin Luther
Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Mady Scopp
Kenosha St. Joseph
Metro Classic Conference Racine St. CAtherin' UW-Parkside Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Christian LeSac
Domnican/Eastbrook
KEnosha


Metro Classic Conference Racine St. CAtherin' UW-Parkside Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Christian LeSac
Domnican/Eastbrook
KEnosha


Metro Classic Conference Racine St. CAtherin' UW-Parkside Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Christian LeSac
Domnican/Eastbrook
KEnosha


Metro Classic Conference Racine St. CAtherin' UW-Parkside Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Christian LeSac
Domnican/Eastbrook
KEnosha


Metro Classic Conference Racine St. CAtherin' UW-Parkside Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Christian LeSac
Domnican/Eastbrook
KEnosha


Metro Classic Conference St. Catherine's UW-Parkside Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Christian Lesac
Dominican/Eastbrook
Kenosha St. Joseph
Jon Furreness
Arianna Hernandez
Kenosha St. Joseph
Midwest Classic Conference Lake Country Luthera Lake Country Lutheran School Grounds Living Word Lutheran
Andy Barnhart
Living Word Lutheran
Brookfield Academy
Carl von Estorff
Natalie Arnold
Brookfield Academy
Milwaukee City MPS - King Lincoln Golf Course Milwaukee King
Keith Zeise
Corey Thornton
Milwaukee King
Milwaukee King
Tenia Fisher/ Sarah Stoychoff
Natalie Redding
Milwaukee King
Milwaukee City Milwaukee King Lincoln Golf Course Milwaukee King
Keith Zeise
Corey Thornton
Milwaukee King
Milwaukee King
Tenia Fisher/ Sarah Stoychoff
Margaret Froh
Milwaukee King
Milwaukee City Conference Milwaukee King Lincoln Golf Course Milwaukee King
Keith Zeise
Corey Thornton
Milwaukee King
Milwaukee King
Tenia Fisher/ Sarah Stoychoff
Margaret Froh
Milwaukee King
Mississippi Valley La Crosse Central Rugged footing, semi-flat with some rolling h Onalaska
Darin Shepardson
Sam Pinkowski
La Crosse Central
La Crosse Central
Isaac Pischke
Sara Brekke
La Crosse Central
Mississippi Valley Central Former Maple Grove Country Club Onalaska
Darin Shepardson
Sam Pinkowski
Central
Central
Isaac Pischke
Sara Brekke
Central
Mississippi Valley Conference La Crosse Central Maple Grove Cross Country Course Onalaska
Darin Shepardson
Sam Pinkowski
La Crosse Central
La Crosse Central
Isaac Pishke
Sara Brekke
La Crosse Central
Mississippi Valley Conference Lacrosse Central Maple Grove Country Club Onalaska
Coach Shepardson
Sam Pinkowski
Lacrosse Central
Lacrosse Central
Anderson
Sara Brekke
Lacrosse Central
North Eastern Clintonville On high school grounds with undulating first Freedom
Thain Jones
Travis Reiter - 16:07.27
Freedom
Freedom
Thain Jones
Kara Pyatskowit - 18:38.37
Clintonville
North Eastern Conference Waupaca High School Course Little Chute
Dave Janssen
Luke Sampson
Little Chute
Luxemburg-Casco
Justin Short
Jacie Legois
Luxemburg-Casco
North Eastern Conference Waupaca High School Waupaca High School Grounds Little Chute
Dave Janssen
Luke Sampson (16:04.5)
Little Chute High School
Luxemburg-Casco High School
Short
Jacie Legois (18:59)
Luxemburg-Casco High School
North Shore Nicolet Brown Deer Park; Flat and 60 meters short Homestead
Dan Claussen and Andy Bosley
Drew Bosley
Homestead
Whitefish Bay
Mike Miller
Cami Davre
Whitefish Bay
North Shore Port Washington Tendick Homestead
Andy Bosley
Drew Bosley
Homestead
Whitefish Bay
Mike Miller
Cami Davre
Whitefish Bay
Northern Lakes Conference Laona-Wabeno Nicolet Country Club-windy Crandon
Jessica Keao & Josh Jaeger
Tanner Moris
Crandon
Crandon
Jessica Keao & Josh Jaeger
Rhiannon Hooper
Laona-Wabeno
Packerland Conference Gibraltar Chief Kahquados 5k Course (flat) Algoma (34 points)
Steve Schmiling
Jacob Wahlers (16:37)
Algoma
Southern Door (29 points)
Amy Volkman
Gracie Englebert (20:13)
Southern Door
Rock Valley Whitewater UW-Whitewater -- Tough course! McFarland
Bruce Fischer
Rylee Miller
Jefferson
East Troy
Michael Radsich
Mariah Linse
Jefferson
Rock Valley Conference UW-Whitewater UW-Whitewater Athletic Complex McFarland
Bruce Fischer
Chris Pahnke
McFarland
Whitewater
Megan Carstens
Calli Linse
Jefferson
Rock Valley Conference Whitewater HS UW-Whitewater McFarland
Bruce Fischer
Christopher Pahnke
McFarland
Whitewater
Chad Carstens
Calli Linse
Jefferson
Scenic Bluffs Brookwood N-O-W School grounds- hilly Brookwood
Mindy Waddell
Josh Korn- 18:28
Cashton
Hillsboro
Ben Leis
Annie Haas- 22:18
Hillsboro
Scenic Bluffs Necedah Necedah School Grounds (flat) Brookwood
Mindy Waddell
Isaac Bachmann (17:27)
Bangor
Hillsboro
Ben Leis
Annie Haas (20:19)
Hillsboro
South Central Conference Mauston RollingTerrain/Brutal Wind Mauston
Bill DeVoe
Nick Zolondek
Mauston
Mauston
Bill DeVoe
Gabiella Lee
Mauston
Southeast Conference Oak Creek Grant Park (5k) Kenosha Bradford
Mark Aslakson
Ansel Fellman
Kenosha Bradford
Franklin
Regina Schindel, Tyler Fyock,
Sydney Pitrof
Racine Horlick
Southeastern Conference Oak Creek High Schoo Grant Park, South Milwaukee, WI Kenosha Bradford
Mark Aslakson
Noah Trimark
Kenosha Bradford
Oak Creek
Ashley Fahey
Hollie Poehler
Oak Creek
Southern Lakes Westosha Central Fox River Park Westosha Central
Keith Olsen
Jacob Hebior
Westosha Central
Lake Geneva Badger
Stephani Reynolds
Erin Sorg
Delavan-Darien
Southern Lakes Wilmot Fox River Park Waterford
Nate Schreiber
S. Patel 16:41
Westosha Central
Westosha Central
Keith Olsen
E. Sorg 19:01
Delavan-Darien
Southern Lakes Wilmot Fox River Park Waterford
Nate Schreiber
S. Patel 16:41
Westosha Central
Westosha Central
Keith Olsen
E. Sorg 19:01
Delavan-Darien
Southern Lakes Wilmot Fox River Park Waterford
Nate Schreiber
Sheel Patel
Westosha Central
Westosha Central
Keith Olsen
Erin Sorg
Delavan-Darien
Southwest Wisconsin Conference River Valley Spring Green Golf Course- 2 loops, fast but n Dodgeville-Mineral Point
Denny Mcgraw
Dustin Hatfield
River Valley
Dodgeville-Mineral Point
Joe Hanson
Lydia Murphy
Lancaster
SWAL Darlington High Scho Darlington
Arnie Miehe
Dakota Kauffman
Boscobel
Albany
Tony Brewer
Ciara Kaderly
Albany
SWAL Fennimore Darlington
Arnie Miehe
Payton Heinberg
Darlington
Darlington
Arnie Miehe
Ciara Kaderly
Albany
SWAL Fennimore Fennimore High School course Darlington
Arnie Miehe
Payton Heinberg
Darlington
Darlington
Arnie Miehe
Ciara Kaderly
Albany
Trailways Conference Dodgeland River Bend Park Dodgeland
Barry Smanz
Lucas Weber
Lourdes Academy
Lourdes Academy
Paul Brown
Carly Vandenhouten
Lourdes Academy
Trailways Conference Horicon River Bend Park Princeton - Green Lake
Kevin Luedke
Wesley Schiek
Valley Christian
Lourdes Academy
Paul Brown
Meygan Benzing
Dodgeland
Wisconsin Flyway North Fond Du Lac NFDL athletic complex Omro
Tom Dobberstein
Dillon Heise, 17:36
Omro
North Fond Du Lac
Doug Forsythe
Paige Case, 21:13
St. Mary's Springs
Wisconsin Flyway Omro High School flat, muddy, and fast Omro
Tom Dobberstein
Dillon Heise 16:45
Omro
North Fond du Lac/ Oakfield
Doug Forsythe
Cyna Madigan 19:36
Laconia
Wisconsin Flyway Omro High School flat, muddy, and fast Omro
Tom Dobberstein
Dillon Heise 16:45
Omro
North Fond du Lac/ Oakfield
Doug Forsythe
Cyna Madigan 19:36
Laconia
Wisconsin Flyway Omro High School flat, muddy, and fast Omro
Tom Dobberstein
Dillon Heise 16:45
Omro
North Fond du Lac/ Oakfield
Doug Forsythe
Cyna Madigan 19:36
Laconia
Wisconsin Little Ten West Bend East Sandy Knoll Park West Bend West
Scott Hammer
Luke Guttormson (16:07)
West Bend West
West Bend West
Boyd Janto
Audrey Janik (18:24)
Wisconsin Lutheran
Wisconsin Little Ten West Bend East Sandy Knoll Park (Predominately trail runnin West Bend West
Scott Hammer
Luke Guttormson
West Bend West
West Bend West
Boyd Janto
Audrey Janik
Wisconsin Lutheran
Wisconsin Little Ten West Bend East Sandy Knoll Park West Bend West
Scott Hammer
Luke Guttormson (16:07)
West Bend West
West Bend West
Boyd Janto
Audrey Janik (18:24)
Wisconsin Lutheran
Wisconsin Valley Wausau East Nine Mile Stevens Point
Donn Behnke/Kevin Hopp
Anthony Anderson
DCE
Stevevns Point
Mike Olson
Brooke Jaworski
Wausau West
Wisconsin Valley Conference Wausau East Nine Mile Forrest SPASH
Donn Benke
Anthony Anderson
D.C.Everest
SPASH
Gary Olsen
Brooke Jaworski
Wausau West
Wisconsin Valley Conference Marshfield Frey Fields Stevens Point
Donn Behnke/Kevin Hopp
Derek Franz
Stevens Point
Stevens Point
Mike Olson
Brooke Jaworski
Wausau West
Woodland Pewaukee Pewaukee High School Pewaukee
John Kashian
Robert Wagner
Pewaukee
Pewaukee
John Kashian
Zoe Goodmanson
Pewaukee
Woodland Whitnall Hales Corners Park-loop course, rolling hills South Milwaukee
Stan Druckrey
Jordan Janusiak
South Milwaukee
Pewaukee
Matt Dollins
Zoe Goodmanson
Pewaukee
Woodland Conference Pewaukee High School PHS School Grounds Pewaukee HS
John Kashian
Robert Wagner
Pewaukee HS
Pewaukee High School
John Kashian
Zoe Goodmanson
Pewaukee HS