Eagle Invitational - Varsity Boys
October 05, 2013
Results By Wisconsin Runner Timing Systems
Overall Finish List - Boys
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 677 Olin Hacker Madison West 15:46.4 3:09/K 11
2 2 1367 Charles Stahl Shorewood 15:57.6 3:11/K 12
3 3 1108 Mitch Kwapick Muskego 16:15.5 3:15/K 12
4 4 1353 Sam Kuhlmann Shorewood 16:17.5 3:15/K 11
5 5 1218 Robert Wagner Pewaukee 16:33.5 3:19/K 10
6 6 242 Alexander Martinez Badger 16:38.4 3:20/K 11
7 7 307 Michael Flatley Brookfield Central 16:42.5 3:20/K 12
8 8 1097 Alex Erickson Muskego 16:44.2 3:21/K 11
9 9 706 Will Olson Madison West 16:45.7 3:21/K 11
10 10 1482 Aaron Broege Waukesha West 16:46.7 3:21/K 12
11 11 469 Zack Lee Franklin 16:47.1 3:21/K 11
12 12 628 Evan Lalor Janesville Craig 16:48.7 3:22/K 12
13 13 1348 Jake Goldberg Shorewood 16:51.8 3:22/K 12
14 14 1481 Tyler Benson Waukesha West 16:52.7 3:22/K 11
15 15 693 Andrew Lindstrom Madison West 16:53.7 3:23/K 12
16 16 1252 Nick Schueppler Racine Case 16:59.4 3:24/K 12
17 17 1153 Brian Schafer New Berlin Eisenhower 17:00.3 3:24/K 12
18 18 707 Izak Oltman Madison West 17:01.1 3:24/K 11
19 19 672 Will Flanigan Madison West 17:01.5 3:24/K 12
20 20 1357 Jack Mauer Shorewood 17:02.0 3:24/K 12
21 21 840 Matt Burbach Marquette Univ 17:02.5 3:24/K 12
22 22 728 Caleb Wilson Madison West 17:03.0 3:25/K 11
23 23 1420 Robert Little Sussex Hamilton 17:03.6 3:25/K 12
24 24 1211 Nicholas Roberts Pewaukee 17:04.9 3:25/K 10
25 25 142 Devon Pacl Arrowhead 17:06.5 3:25/K 12
26 26 581 Evan Routhier Homestead 17:07.2 3:25/K 10
27 27 1361 Johnnie Papineau Shorewood 17:07.5 3:25/K 11
28 28 847 Ryan Carter Marquette Univ 17:10.9 3:26/K 11
29 29 423 Andrew Pelto Brookfield East 17:13.1 3:27/K 12
30 30 1408 Joshua Desorcy Sussex Hamilton 17:13.8 3:27/K 11
31 31 225 Gavin Denecke Badger 17:14.6 3:27/K 11
32 32 1217 Kyle Turba Pewaukee 17:15.8 3:27/K 9
33 33 911 Ryan Matzuk Marquette Univ 17:16.6 3:27/K 12
34 34 854 Riley DeMeulenaere Marquette Univ 17:17.2 3:27/K 10
35 35 95 Jack Dambeck Arrowhead 17:18.3 3:28/K 12
36 36 1026 Jake Kallan Milwaukee Pius XI 17:18.7 3:28/K 12
37 37 717 Will Simonson Madison West 17:19.0 3:28/K 11
38 38 255 Cody Sadikoff Badger 17:19.4 3:28/K 10
39 39 1120 Evan Seghers Muskego 17:19.9 3:28/K 10
40 40 804 Alex Liston Maine West 17:20.7 3:28/K 11
41 41 1111 Dan Matusinec Muskego 17:21.0 3:28/K 11
42 42 154 Cole Sandvold Arrowhead 17:21.4 3:28/K 9
43 43 126 Connor Kumlien Arrowhead 17:21.8 3:28/K 10
44 44 1245 Luke Guillien Racine Case 17:23.7 3:29/K 11
45 45 222 Samuel Carmona Badger 17:24.3 3:29/K 11
46 46 1090 Nic Blommel Muskego 17:24.9 3:29/K 12
47 47 1095 Josh Deakin Muskego 17:25.3 3:29/K 10
48 48 1345 Henry Fowler Shorewood 17:26.0 3:29/K 10
49 49 1115 Colin Reisenauer Muskego 17:26.7 3:29/K 12
50 50 463 Austin Eppin Franklin 17:27.7 3:29/K 11
51 51 890 Andrew Idarraga Marquette Univ 17:28.4 3:30/K 11
52 52 230 Will Hamilton Badger 17:29.6 3:30/K 9
53 53 330 Daniel Pearson Jr. Brookfield Central 17:30.0 3:30/K 12
54 54 337 Kevin Rindfleisch Brookfield Central 17:31.5 3:30/K 12
55 55 84 Ty Bell Arrowhead 17:32.1 3:30/K 12
56 56 347 Joshua Trasser Brookfield Central 17:35.1 3:31/K 10
57 57 863 Kieran Fendt Marquette Univ 17:36.0 3:31/K 11
58 58 1354 Dylan Larson-Harsch Shorewood 17:36.9 3:31/K 11
59 59 619 Christian Gilmore Janesville Craig 17:39.3 3:32/K 11
60 60 467 Sam Harmeyer Franklin 17:40.3 3:32/K 11
61 61 150 Drew Renner Arrowhead 17:41.1 3:32/K 10
62 62 960 Ben Sprenger Marquette Univ 17:42.0 3:32/K 12
63 63 640 Max Snyder Janesville Craig 17:45.1 3:33/K 12
64 (> 7) 1344 Mayan Essak Shorewood 17:45.3 3:33/K 11
65 64 1143 Nick Buban New Berlin Eisenhower 17:45.5 3:33/K 11
66 65 1144 Matt Cavanaugh New Berlin Eisenhower 17:47.7 3:33/K 10
67 (> 7) 912 Ryan Mauk Marquette Univ 17:48.1 3:34/K 10
68 66 175 Kyle Vogt Arrowhead 17:48.9 3:34/K 10
69 67 464 Max Fassbender Franklin 17:51.1 3:34/K 10
70 68 1416 Aaron Hintz Sussex Hamilton 17:52.9 3:34/K 12
71 69 416 Nick Krueger Brookfield East 17:55.9 3:35/K 10
72 70 632 Alec McCann Janesville Craig 17:57.2 3:35/K 12
73 71 1409 Eric Downs Sussex Hamilton 17:57.4 3:35/K 11
74 (> 7) 1118 Nick Salo Muskego 17:58.6 3:36/K 10
75 72 417 Peter Kuenzle Brookfield East 17:59.1 3:36/K 12
76 (> 7) 82 Blake Bartlett Arrowhead 17:59.9 3:36/K 12
77 73 470 Cale Pliska Franklin 18:02.9 3:36/K 9
78 74 1032 Davan Siegrfried Milwaukee Pius XI 18:03.7 3:37/K 10
79 75 1431 Jacob Storm Sussex Hamilton 18:05.2 3:37/K 12
80 76 465 Joe Frisch Franklin 18:05.5 3:37/K 9
81 77 218 Jacob Besenhofer Badger 18:07.2 3:37/K 11
82 78 1238 Jesse Ball Racine Case 18:07.9 3:37/K 10
83 79 571 Tom Miller Homestead 18:08.3 3:38/K 9
84 80 221 Derrick Buntrock Badger 18:10.1 3:38/K 12
85 81 577 Adam Peterson Homestead 18:11.7 3:38/K 10
86 (> 7) 113 Chase Graff Arrowhead 18:12.2 3:38/K 11
87 82 1492 Joe Lottes Waukesha West 18:13.0 3:39/K 10
88 (> 7) 217 Miguel Barera Badger 18:13.5 3:39/K 9
89 (> 7) 881 Jack Heinrich Marquette Univ 18:15.0 3:39/K 11
90 83 620 Landon Graham Janesville Craig 18:15.2 3:39/K 10
91 84 1488 Jake Hanson Waukesha West 18:17.2 3:39/K 12
92 (> 7) 1100 Alex Graziano Muskego 18:17.4 3:39/K 11
93 85 1288 Zach Nelson Racine Horlick 18:18.3 3:40/K 12
94 86 326 Aaron Nelson Brookfield Central 18:19.0 3:40/K 11
95 87 322 Joshua Kuse Brookfield Central 18:19.3 3:40/K 11
96 (> 7) 961 Jeremy Steinhafel Marquette Univ 18:21.5 3:40/K 12
97 88 461 Ben Alt Franklin 18:22.1 3:40/K 12
98 89 1430 Steven Smith Sussex Hamilton 18:22.6 3:40/K 11
99 90 613 Nathan Farrell Janesville Craig 18:23.5 3:41/K 9
100 91 1434 Sean Thompson Sussex Hamilton 18:23.8 3:41/K 11
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
101 92 1282 Josh Crowe Racine Horlick 18:24.0 3:41/K 10
102 93 338 Daniel Rodriguez Brookfield Central 18:25.0 3:41/K 11
103 94 559 Jack Downey Homestead 18:27.4 3:41/K 11
104 95 808 Lucas Martin-Ranft Maine West 18:27.7 3:41/K 11
105 (> 7) 1359 Joey Mishlove Shorewood 18:28.0 3:42/K 11
106 (> 7) 468 Henry Klein Franklin 18:28.4 3:42/K 11
107 96 1029 Oswaldo Mora Milwaukee Pius XI 18:28.7 3:42/K 9
108 (> 7) 331 Joshua Peltier Brookfield Central 18:29.1 3:42/K 12
109 (> 7) 327 Aaron Neustedter Brookfield Central 18:29.5 3:42/K 10
110 97 618 Zach Gestrich Janesville Craig 18:32.3 3:42/K 10
111 (> 7) 607 Noah Brown Janesville Craig 18:35.2 3:43/K 9
112 98 1258 Alex Villalobos Racine Case 18:37.0 3:43/K 10
113 99 1293 Mike Streckenbach Racine Horlick 18:37.6 3:43/K 10
114 100 1260 Doug Woodard Racine Case 18:38.3 3:44/K 12
115 101 1140 Stephen Arcuri New Berlin Eisenhower 18:39.8 3:44/K 12
116 102 419 Donovan Lutz Brookfield East 18:40.7 3:44/K 10
117 (> 7) 247 Trautner Nicholas Badger 18:42.0 3:44/K 12
118 103 1242 Andy Dehahn Racine Case 18:42.2 3:44/K 10
119 (> 7) 471 Andy Stengel Franklin 18:46.5 3:45/K 10
120 104 1285 Zach Eichhorn Racine Horlick 18:47.6 3:45/K 10
121 (> 7) 609 Brent Clanfield Janesville Craig 18:47.8 3:45/K 11
122 (> 7) 253 Patrick Ring Badger 18:49.6 3:46/K 9
123 105 431 Greg Schuh Brookfield East 18:49.8 3:46/K 9
124 106 558 Henry Desmond Homestead 18:51.8 3:46/K 11
125 107 1198 Adam Goodyear Pewaukee 18:52.0 3:46/K 12
126 (> 7) 1114 Jeremy Peterson Muskego 18:52.3 3:46/K 12
127 108 553 Chris Broghammer Homestead 18:58.0 3:48/K 12
128 109 415 Nathaniel Krakauer Brookfield East 18:58.8 3:48/K 11
129 (> 7) 605 Payton Bender Janesville Craig 19:00.3 3:48/K 10
130 110 1283 Petar Djordjevic Racine Horlick 19:02.6 3:48/K 12
131 111 405 Trace Carrosco Brookfield East 19:08.5 3:50/K 11
132 112 1195 Nolan Fahey Pewaukee 19:08.8 3:50/K 11
133 113 1156 Sean Simpson New Berlin Eisenhower 19:09.2 3:50/K 12
134 (> 7) 1372 Jake Woyak Woyak Shorewood 19:13.5 3:51/K 10
135 114 561 Alex Jambor Homestead 19:14.9 3:51/K 12
136 115 1247 Westin Knigge Racine Case 19:17.0 3:51/K 11
137 (> 7) 1248 Gus Langenfeld Racine Case 19:18.5 3:52/K 12
138 (> 7) 560 Will Gebhardt Homestead 19:20.0 3:52/K 11
139 116 1203 Evan Hoffins Pewaukee 19:29.6 3:54/K 10
140 117 782 Tom Biju Maine West 19:30.6 3:54/K 12
141 (> 7) 554 Austin Cao Homestead 19:31.7 3:54/K 12
142 118 800 Alex Juszczynski Maine West 19:32.8 3:54/K 12
143 119 1495 Mac Osvatic Waukesha West 19:34.4 3:55/K 12
144 120 1158 Dallas Thompson New Berlin Eisenhower 19:35.4 3:55/K 12
145 121 1023 Thomas Chelius Milwaukee Pius XI 19:38.1 3:56/K 10
146 122 1289 Nathan Perez Racine Horlick 19:39.0 3:56/K 9
147 123 1019 Christopher Barnes Milwaukee Pius XI 19:40.0 3:56/K 12
148 124 824 Ashur Visperas Maine West 19:43.4 3:57/K 11
149 125 1154 Andy Schrom New Berlin Eisenhower 19:46.4 3:57/K 10
150 (> 7) 438 Daniel Viveros Brookfield East 19:49.6 3:58/K 12
151 (> 7) 573 Liam Norman Homestead 19:53.4 3:59/K 12
152 126 1201 Max Herget Pewaukee 19:55.7 3:59/K 9
153 127 1033 Cole Stefaniak Milwaukee Pius XI 19:58.0 4:00/K 11
154 128 1290 Andrew Piehler Racine Horlick 20:06.6 4:01/K 12
155 (> 7) 1291 Zach Schinkowitch Racine Horlick 20:17.2 4:03/K 12
156 129 810 David Meyers Maine West 20:26.6 4:05/K 12
157 (> 7) 1159 Quinn Thompson New Berlin Eisenhower 20:27.3 4:05/K 11
158 130 1021 Carl Burgermeister Milwaukee Pius XI 20:31.3 4:06/K 11
159 131 795 Adam Hill Maine West 20:36.4 4:07/K 11
160 (> 7) 1202 Evan Hicks Pewaukee 20:47.3 4:09/K 11
161 (> 7) 1206 James Jeffrey, Jr Pewaukee 21:21.6 4:16/K 11
162 (> 7) 462 Austin Hamlin Franklin 22:44.6 4:33/K 12