Angel Invitational - Varsity Boys
September 19, 2015
Results By Wisconsin Runner Timing Systems
Overall Finish List - Boys
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 347 Ryan Gurgel Kettle Moraine Lutheran 16:20.6 5:15/M 12
2 2 1184 Sam Potter Wauwatosa East 16:24.4 5:16/M 12
3 3 1039 Matt Cavanaugh New Berlin Eisenhower 16:25.9 5:17/M 12
4 4 199 Noah Trimark Kenosha Bradford 16:27.4 5:17/M 12
5 5 538 Evan Siira Oak Creek 16:28.5 5:18/M 12
6 6 657 Jordan Janusiak South Milwaukee 16:29.6 5:18/M 10
7 7 999 Corey Thornton Milwaukee King 16:39.1 5:21/M 11
8 8 609 Vinny Galis Racine Horlick 16:40.5 5:22/M 12
9 9 617 Nathan Perez Racine Horlick 16:40.7 5:22/M 11
10 10 691 Michael Juarez Waukesha North 16:43.9 5:23/M 11
11 11 303 Spencer Scherwinski Kettle Moraine 16:47.9 5:24/M 12
12 12 181 Ansel Fellman Kenosha Bradford 16:50.6 5:25/M 10
13 13 1240 Ben Olson Brookfield Central 16:58.9 5:27/M 12
14 14 539 Michael Sippy Oak Creek 16:59.8 5:28/M 11
15 15 665 Chris Sobczak South Milwaukee 17:00.4 5:28/M 11
16 16 984 Ahmed Ibrahim Milwaukee King 17:02.7 5:29/M 12
17 17 664 Wyatt Schlager South Milwaukee 17:03.3 5:29/M 10
18 18 123 Ian Ison Cedar Grove-Belgium 17:04.7 5:29/M 11
19 19 126 Stephen Lavey Cedar Grove-Belgium 17:05.2 5:30/M 10
20 20 587 Max Noll Port Washington 17:09.2 5:31/M 12
21 21 910 Zachary Phillips Aquinas 17:11.3 5:32/M 12
22 22 951 Logan Hansen Martin Luther 17:15.1 5:33/M 12
23 23 1173 Marquez Green Wauwatosa East 17:15.8 5:33/M 12
24 24 185 Nick Gwynne Kenosha Bradford 17:16.9 5:33/M 11
25 25 1162 Rob Sommers University Lake School/Trinity 17:17.5 5:33/M 12
26 26 697 Spencer Muffler Waukesha North 17:18.3 5:34/M 11
27 27 182 Jake Fellman Kenosha Bradford 17:18.5 5:34/M 12
28 28 1047 Jack Lodermeier New Berlin Eisenhower 17:19.7 5:34/M 12
29 29 668 Justin Weber South Milwaukee 17:25.2 5:36/M 12
30 30 702 Adam Schmidt Waukesha North 17:26.9 5:36/M 12
31 31 450 Ian Nadolski Mukwonago 17:27.9 5:37/M 9
32 32 179 Emanuel Defaut Kenosha Bradford 17:30.1 5:38/M 12
33 33 646 Josh Gregory Racine St. Catherine's 17:31.3 5:38/M 12
34 34 696 Doug Muffler Waukesha North 17:32.3 5:38/M 12
35 35 573 Nick Bath Port Washington 17:32.9 5:38/M 12
36 36 1174 Nathan Green Wauwatosa East 17:33.6 5:39/M 12
37 37 1214 Tyler Smalley Menomonee Falls 17:35.2 5:39/M 11
38 38 45 Joey Schindler Brookfield Central 17:37.1 5:40/M 11
39 39 1038 Danny Browne New Berlin Eisenhower 17:37.7 5:40/M 10
40 40 1172 Paul Gagne Wauwatosa East 17:38.8 5:40/M 12
41 41 458 Dylan Scherff Mukwonago 17:40.9 5:41/M 12
42 42 191 Kolin Meyer Kenosha Bradford 17:42.2 5:41/M 10
43 43 835 Ethan Pankow Milwaukee Lutheran 17:42.4 5:41/M 10
44 44 856 John Mark Goeke The Prairie School 17:43.0 5:42/M 12
45 45 1187 Jack Sveum Wauwatosa East 17:43.8 5:42/M 11
46 46 622 Mike Streckenbach Racine Horlick 17:45.0 5:42/M 12
47 47 576 Ben Claas Port Washington 17:45.2 5:42/M 11
48 48 534 Steven Potter Oak Creek 17:47.4 5:43/M 10
49 49 883 Ernesto Castro-Lopez Waukesha South 17:47.6 5:43/M 10
50 50 693 Chris Lehouillier Waukesha North 17:47.9 5:43/M 11
51 51 228 Steven Wright Kenosha Christian Life 17:50.9 5:44/M 11
52 52 803 Brodie Runez Whitewater 17:51.6 5:44/M 11
53 53 517 Collin Doome Oak Creek 17:51.8 5:44/M 12
54 54 776 Aaron Wojtysiak West Allis Nathan Hale 17:53.6 5:45/M 12
55 55 700 Collin Ribar Waukesha North 17:54.7 5:45/M 12
56 (< 5) 236 Jake Cairo Kenosha Saint Joseph Academy 17:55.5 5:46/M 12
57 56 606 Tyler Buckley-Hunter Racine Horlick 17:55.7 5:46/M 10
58 57 968 Najee Ahmad Milwaukee King 17:57.5 5:46/M 11
59 58 907 Jeremiah Degroot Aquinas 17:57.9 5:46/M 10
60 59 887 Erik Franze Waukesha South 17:58.5 5:47/M 12
61 60 911 Ryan Scheidt Aquinas 17:59.1 5:47/M 11
62 61 990 Willie Koch Milwaukee King 17:59.3 5:47/M 12
63 62 972 Kevin Diaz Milwaukee King 17:59.6 5:47/M 11
64 63 580 Brett Grisar Port Washington 18:00.0 5:47/M 9
65 64 605 Tommy Appleton Racine Horlick 18:01.3 5:48/M 12
66 65 1201 Jayce Kolinski Menomonee Falls 18:02.5 5:48/M 12
67 66 658 Sage Leahy South Milwaukee 18:03.2 5:48/M 10
68 67 955 Ben Rauman Martin Luther 18:04.5 5:49/M 12
69 68 865 Eli Vass The Prairie School 18:05.6 5:49/M 10
70 69 122 Eric Isken Cedar Grove-Belgium 18:06.4 5:49/M 10
71 70 906 Rory Campbell Aquinas 18:07.1 5:50/M 10
72 (< 5) 248 Ben Scopp Kenosha Saint Joseph Academy 18:07.3 5:50/M 10
73 71 465 Sean Stokhaug Mukwonago 18:07.6 5:50/M 10
74 72 692 Henry Laste Waukesha North 18:08.1 5:50/M 12
75 73 1001 Julian White Milwaukee King 18:09.3 5:50/M 11
76 74 1052 Andy Schrom New Berlin Eisenhower 18:11.0 5:51/M 12
77 75 828 Lucas Gitzlaff Milwaukee Lutheran 18:13.5 5:51/M 10
78 76 346 Micah Dykema Kettle Moraine Lutheran 18:13.7 5:51/M 10
79 77 529 Nate McDonald Oak Creek 18:14.1 5:52/M 10
80 78 607 Josh Crowe Racine Horlick 18:14.6 5:52/M 12
81 79 838 Isaac Siegel Milwaukee Lutheran 18:15.6 5:52/M 11
82 80 1213 Tom Goihl Menomonee Falls 18:17.0 5:53/M 10
83 81 1206 Logan Hipps Menomonee Falls 18:21.2 5:54/M 9
84 82 95 Gavin Clayton Catholic Central 18:22.2 5:54/M 12
85 83 128 Peter Merritt Cedar Grove-Belgium 18:23.1 5:55/M 12
86 84 222 Luke Dasovic Kenosha Christian Life 18:24.4 5:55/M 11
87 85 1168 Tony Busalacchi Wauwatosa East 18:24.6 5:55/M 12
88 (< 5) 238 Scott Grymkoski Kenosha Saint Joseph Academy 18:25.9 5:55/M 11
89 86 435 Luke Boyle Mukwonago 18:27.9 5:56/M 9
90 87 1054 Rob Snyder New Berlin Eisenhower 18:28.8 5:56/M 10
91 88 460 Joshua Schneider Mukwonago 18:29.1 5:57/M 11
92 89 546 Camron Varland Oak Creek 18:30.8 5:57/M 11
93 90 1156 Mitchell Horner University Lake School/Trinity 18:32.7 5:58/M 11
94 91 294 Travis Luterbach Kettle Moraine 18:32.9 5:58/M 11
95 92 22 Ethan Gustafson Brookfield Central 18:33.2 5:58/M 12
96 93 661 Max Moran South Milwaukee 18:33.5 5:58/M 10
97 94 584 Tj Kasdorf Port Washington 18:34.2 5:58/M 12
98 95 578 Charles Demerit Port Washington 18:34.9 5:58/M 11
99 96 909 Ethan Gregg Aquinas 18:35.1 5:59/M 9
100 97 119 Abel Brockman Cedar Grove-Belgium 18:36.2 5:59/M 11
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
101 98 98 John Pum Catholic Central 18:36.5 5:59/M 10
102 99 74 Dakota Taylor Burlington 18:36.9 5:59/M 11
103 100 272 Matthias Burrie Kettle Moraine 18:37.8 5:59/M 10
104 101 611 Josh Kaestner Racine Horlick 18:38.5 5:59/M 10
105 102 889 Brett Hunsanger Waukesha South 18:39.0 6:00/M 10
106 103 48 Cole Shilobrit Brookfield Central 18:39.4 6:00/M 11
107 104 667 Andy Strasser South Milwaukee 18:39.8 6:00/M 10
108 105 797 Jacob Korf Whitewater 18:40.3 6:00/M 10
109 106 401 Ian Timm Luther 18:40.6 6:00/M 11
110 107 1197 Devin Hoferitza Menomonee Falls 18:41.0 6:00/M 10
111 108 290 Erik Hovila Kettle Moraine 18:41.2 6:00/M 10
112 109 574 Jonny Bischoff Port Washington 18:41.5 6:00/M 11
113 110 296 Eric Neuwirth Kettle Moraine 18:41.8 6:00/M 10
114 111 33 Cooper McMorris Brookfield Central 18:42.2 6:01/M 12
115 112 647 Nick Ignasiak Racine St. Catherine's 18:42.5 6:01/M 11
116 113 908 Andy Goldsmith Aquinas 18:43.0 6:01/M 10
117 114 54 Alex Uy Brookfield Central 18:47.2 6:02/M 11
118 115 535 Seth Rocha Oak Creek 18:47.4 6:02/M 10
119 116 882 Jacob Castillo Waukesha South 18:48.3 6:03/M 12
120 117 467 Michael Waller Mukwonago 18:48.5 6:03/M 12
121 118 825 Thomas Datka Milwaukee Lutheran 18:48.8 6:03/M 10
122 119 36 Aaron Neustedter Brookfield Central 18:49.9 6:03/M 12
123 120 1209 Nathan Lodl Menomonee Falls 18:50.1 6:03/M 10
124 121 300 Matt Ryan Kettle Moraine 18:50.3 6:03/M 10
125 122 1141 Grant Olander Saint Thomas More 18:50.6 6:03/M 10
126 123 796 Jimmy King Whitewater 18:51.4 6:04/M 11
127 124 974 Ryan Fields Milwaukee King 18:52.9 6:04/M 11
128 125 1058 Steve Zaborowski New Berlin Eisenhower 18:56.4 6:05/M 12
129 126 224 Joshua Jurewicz Kenosha Christian Life 18:57.5 6:06/M 11
130 127 834 Cameron Orth Milwaukee Lutheran 19:01.3 6:07/M 12
131 128 308 Jack Smith Kettle Moraine 19:02.6 6:07/M 11
132 129 381 Beau Clemmensen Luther 19:03.6 6:08/M 11
133 130 388 Brad Kirsch Luther 19:04.2 6:08/M 12
134 131 221 Grant Dasovic Kenosha Christian Life 19:04.9 6:08/M 12
135 132 800 Connor Laue Whitewater 19:05.1 6:08/M 11
136 133 124 Bryce Ketterhagen Cedar Grove-Belgium 19:08.0 6:09/M 9
137 134 885 Alfonso Diaz Waukesha South 19:14.2 6:11/M 11
138 135 758 Danny Cupertino West Allis Nathan Hale 19:15.9 6:11/M 12
139 136 1194 Braden Hervey Menomonee Falls 19:17.2 6:12/M 9
140 137 886 Brandon Dodge Waukesha South 19:26.9 6:15/M 10
141 138 858 Vincent Guardiola The Prairie School 19:27.1 6:15/M 9
142 139 1186 Sam Stelloh Wauwatosa East 19:31.5 6:17/M 12
143 140 125 James Krauska Cedar Grove-Belgium 19:32.3 6:17/M 11
144 141 644 Santiago Espinoza Racine St. Catherine's 19:33.8 6:17/M 10
145 142 822 Ross Armitage Milwaukee Lutheran 19:36.7 6:18/M 12
146 143 898 Draven Schilling Waukesha South 19:37.0 6:18/M 11
147 144 441 Logan Goetz Mukwonago 19:37.7 6:18/M 10
148 145 65 Declan Kipp Burlington 19:38.1 6:19/M 10
149 146 386 Quaid Handy Luther 19:39.7 6:19/M 9
150 147 830 Michael Leapley Milwaukee Lutheran 19:41.5 6:20/M 12
151 148 354 Matt Stoltz Kettle Moraine Lutheran 19:44.6 6:21/M 12
152 149 405 Jacob Wintrone Luther 19:46.9 6:21/M 11
153 150 61 Coi Hansen Burlington 19:48.5 6:22/M 11
154 151 100 Greg Sember Catholic Central 19:50.6 6:23/M 11
155 152 385 Jesse Hackbarth Luther 19:50.9 6:23/M 11
156 (< 5) 558 Tommy Schueller Palmyra-Eagle 19:51.3 6:23/M 10
157 153 404 Austyn Warren Luther 19:51.7 6:23/M 10
158 154 855 Harry Bukacek Frazier The Prairie School 19:52.4 6:23/M 10
159 155 857 Ricky Granger The Prairie School 19:53.5 6:24/M 11
160 156 757 Cameron Christenson West Allis Nathan Hale 19:54.6 6:24/M 10
161 157 642 Ryan Busey Racine St. Catherine's 19:56.8 6:25/M 12
162 158 952 Wesley Kelly Martin Luther 19:57.0 6:25/M 9
163 (< 5) 554 Griffin Isaacsen Palmyra-Eagle 20:02.0 6:26/M 10
164 159 765 Harrison Mancl West Allis Nathan Hale 20:13.8 6:30/M 10
165 160 1142 Mike Schubring Saint Thomas More 20:15.1 6:31/M 11
166 161 643 Cole Dixon Racine St. Catherine's 20:15.8 6:31/M 9
167 162 648 Alex Pawlowski Racine St. Catherine's 20:16.3 6:31/M 11
168 163 226 James Wilson Kenosha Christian Life 20:22.9 6:33/M 11
169 164 852 Bridger Banco The Prairie School 20:26.4 6:34/M 12
170 165 777 Taylor Wojtysiak West Allis Nathan Hale 20:33.7 6:36/M 10
171 166 802 Elliot McCulloch Whitewater 20:34.2 6:37/M 10
172 (< 5) 249 George Zeller Kenosha Saint Joseph Academy 20:34.6 6:37/M 10
173 167 859 Henry Hua The Prairie School 20:41.0 6:39/M 10
174 168 949 Evan Ganiere Martin Luther 20:43.0 6:40/M 10
175 169 1138 Drake Luna Saint Thomas More 20:45.1 6:40/M 12
176 170 355 Tanner Stuck Kettle Moraine Lutheran 20:46.5 6:41/M 11
177 171 791 Justin Brantmeier Whitewater 20:51.9 6:42/M 11
178 172 956 Jacob Sievert Martin Luther 20:54.3 6:43/M 10
179 173 69 Joseph Neu Burlington 20:55.5 6:44/M 10
180 174 774 Jack Wanner West Allis Nathan Hale 21:10.6 6:48/M 10
181 175 805 Steven Witt Whitewater 21:14.3 6:50/M 10
182 (< 5) 550 Gavin Calderon Palmyra-Eagle 21:15.7 6:50/M 10
183 176 953 Josh Klement Martin Luther 21:17.7 6:51/M 9
184 177 72 Sebastien Rediger Burlington 21:19.0 6:51/M 11
185 178 1154 Chris Durham University Lake School/Trinity 21:22.1 6:52/M 11
186 (< 5) 552 Alden Ferreira Palmyra-Eagle 21:30.1 6:55/M 11
187 179 76 Aaron Vieau Burlington 21:47.3 7:00/M 11
188 180 1140 Anthony Niemiec Saint Thomas More 21:49.5 7:01/M 11
189 181 1144 Allan Zhou Saint Thomas More 21:51.3 7:02/M 9
190 182 94 Chris Carlock Catholic Central 21:58.3 7:04/M 12
191 183 220 Jordan Crowe Kenosha Christian Life 22:01.6 7:05/M 12
192 184 99 Anthony Ricci Catholic Central 22:04.0 7:06/M 9
193 185 101 Anthony Simonelli Catholic Central 22:05.8 7:06/M 10
194 186 957 Josh Sievert Martin Luther 22:07.0 7:07/M 12
195 187 351 Ethan Pilon Kettle Moraine Lutheran 22:15.0 7:09/M 11
196 188 1161 Ramiro Roman University Lake School/Trinity 22:19.6 7:11/M 9
197 189 1158 Davis Kammainen University Lake School/Trinity 22:21.3 7:11/M 12
198 190 645 Tyler Graceffa Racine St. Catherine's 22:26.1 7:13/M 12
199 191 218 Zach Bulanow Kenosha Christian Life 22:27.1 7:13/M 11
200 192 1152 Dan Brand University Lake School/Trinity 22:36.3 7:16/M 9